Ana Sayfa / Yaşam / Bitlis Ahlat doğaseverleri sonbahar gezisi yaptı
Bitlis Ahlat gezi

Bitlis Ahlat doğaseverleri sonbahar gezisi yaptı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde faaliyet gösteren Dağcılık ve Doğa Severler Derneği üyeleri bu hafta semtte bulunan Abdurrahman Gazi Türbesi, Uludere Kanyonu ve Şelalesine Güz gezisi düzenledi.

İlçede yıl süresince belirli periyotlarla bir araya gelen Ahlatlı doğaseverler, çeşitli aktiviteler düzenlenmeye devam ediyor. Doğaseverler, bu hafta ise ilçenin inanç turizminin öncülerinden Abdurrahman Gazi Türbesine ve ilçenin Uludere Vadisi’nin organik güzelliklerine dikkat çekmek için bir yürüyüş düzenlediler. Tek amaçları yaşadıkları Ahlat’ı tanıtmak, tabiat ile baş başa kalmak olan Ahlatlı doğaseverler, kilometrelerce yürüyerek ilçenin tarihi ve naturel güzelliklerinin tanıtımına katkı sağlamaya devam ediyor.

Doğaseverler Grup Başkanı Onur Şerefoğlu, yörenin tarihi güzelliklerinin yanı sıra naturel güzelliklerinin de oldukça mühim olduğunu belirterek; “Bu hafta doğaseverler olarak son bahar gezisi düzenledik. Önce Abdurrahman Gazi Türbesini ziyaret ettik. Burada Kur’an okuduktan sonrasında, milletimiz ve memleketimiz için dualar ettik. Bildiğiniz gibi Abdurrahman Gazi Türbesi inanç turizmi açısından ilçemiz ve bölgemiz için mühim bir yer tutmaktadır. Türbede, Hz. Ömer döneminde, İyaz Bin Ganem komutasındaki İslam Ordusu ile Doğu Anadolu’ya sefere çıkan Peygamber Efendimiz (S.A.V) sancaktarı Muaz bin Cebel’in oğlu Abdurrahman Gazi yatmaktadır. Abdurrahman Gazi Ahlat’ın ele geçirilmesi esnasında şehit düşer ve şehit olduğu yerde defnedilir. Abdurrahman Gazi Türbesi, 1974 senesinde Ahlatlı taş ustası Tahsin Kalender tarafınca Ahlat kümbet mimarisine uygun bir halde inşa edilmiştir. Bizlerde bu gezimizde Abdurrahman Gazi Türbesini ziyaret ederek günümüze başladık. Abdurrahman Gazi mesire alanında sabah kahvaltısını yaptık. Hemen sonra Kuzey tepelerden başlayarak, Uludere Kanyonunun şelalesine yürüyüş düzenledik” dedi.

Doğaseverler Grup Başkanı Şeref Şerefoğlu, ilçe için mühim mekanlardan birisi olan Uludere kanyonunu ve şelalesine yürüyüş düzenlediklerini açıkladı. Sonbaharla beraber adeta renk cümbüşüne bürünen naturel güzelliklerin kendilerine yürüyüş süresince büyük bir haz verdiğini özetleyen Şerefoğlu; “Kuzey tepelerden başlayarak, Uludere Kanyonunun şelalesine yürüyüş düzenledik. Ahlat’ta Gorzop olarak malum mevkide Ahlat eski yerleşim alanları ve mağara evlerini gezdik. Sonrasında ilçemizde Cici Nene mevkindeki ve burada ki eski yerleşim alanlarını da gezdik. Bir birinden güzel organik güzelliklerinin her anını fotoğraf kareleriyle bütünleştirdik, Uludere Şelalesi ise görülmeye değer manzaralar oluşturdu. İlçemizin hem tarihi hem de organik güzellikleri her mevsim çok güzel. Hepimiz hem spor hem de seyahat amaçlı yürüyüşlerimizi sürdürüyoruz. Yöremizin bu güzelliklerini her insanın görmesini istiyoruz. Hem dinleniyor hem de spor yapıyoruz. Oldukça zor ve bir o denli neşeli geçen yürüyüş, ilçenin naturel güzellikleriyle de pekişince yorgunluklar unutuldu. 8 saatlik yürüyüşümüzü tamamlayarak ilçeye geri döndük. Herkesi bu güzellikleri görmeye bizimle yürümeye davet ediyoruz” diye konuştu.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Çankırı Tarihi Eser

Bir tarihi eser daha ayağa kaldırılıyor

Çankırı’nın kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmaya gayret eden Çankırı Belediyesi, 1870’li yıllarda inşaa edilen tarihi Sarıkadı ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın