Ana Sayfa / Yaşam / Bir tarihi eser daha ayağa kaldırılıyor
Çankırı Tarihi Eser

Bir tarihi eser daha ayağa kaldırılıyor

Çankırı’nın kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmaya gayret eden Çankırı Belediyesi, 1870’li yıllarda inşaa edilen tarihi Sarıkadı Konağı’nın restorasyon çalışmalarına başladı.

Karataş Hamamı, Tarihi Çamaşırhane, Hazımiye Medresesi, Çivitçioğlu Medresesi, Dr. Rıfkı kamil Urga Çankırı Araştırmaları Merkezinde uygulanan rölöve, restitüsyon ve restorasyon çalışmaları ile yaşayan mekanlar haline çevirilen Çankırı evlerine bir yenisi daha ekleniyor. Karataş Mahallesi, Büyük Köprü Sokak ile Kayabaşı Caddesi birleşiminde yer edinen Sarıkadı Konağı, Belediye tarafınca hazırlanan uygulama projesinin gerçekleştirilmesi ile yaşayan tarihi mekânlar içinde yerini alacak.

Bir tarihi eser daha ayağa kaldırılıyor
1870’li yıllarda inşa edilen konak, klasik Osmanlı sivil mimarlık özelliklerini taşıyor. Proje dahilinde; geçmişte haremlik selamlık olarak iki bölüm şeklinde kullanılmış olan binanın tek bir binaya dönüştürülmesi planlanıyor. Yapısal özelliği korunarak restore edilecek konakta; tavan, yer döşemeleri, kapılar, pencereler, merdivenler ve duvarlar aslına uygun olarak tekrardan yapılacak.

Sarıkadı Konağı Projesi’nin Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulunca onaylanmasının arkasından restorasyon çalışmalarına başladıklarını kaydeden Çankırı Belediye Başkanı İrfan Dinç, konağın daha önce restore edilen tarihi mekanlarla birbirini destekleyen bir işlev göreceğine dikkat çekti. Çankırı estetiğine ayrı bir güzellik katacağını vurgulayan Dinç, “ Tarihimize ehemmiyet veriyor, geçmişimize ve kültürümüze sahip çıkıyoruz. Bu bilinçle tarihi yapılarımızı yaşatmaya ve ayakta tutmaya devam ediyoruz.” diye konuştu.

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bitlis Ahlat gezi

Bitlis Ahlat doğaseverleri sonbahar gezisi yaptı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde faaliyet gösteren Dağcılık ve Doğa Severler Derneği üyeleri bu hafta semtte bulunan ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın