Ana Sayfa / Yaşam / Balıkçıların yüzü Hamsi ile güldü
hamsi bolluğu

Balıkçıların yüzü Hamsi ile güldü

Sinop açıklarından Bartın’ın Amasra semtinin açıklarına doğru akın akın giden hamsinin peşindeki balıkçılar, gecenin bir yarısı Amasra Limanı ve Tarlaağzı Limanı’na demirleyerek liman içinde bekleyen kamyonlara tuttukları balıkları yükleyip tekrar denizlere geri döndüler. Büyük balıkçı gemileri yaklaşık 70 ton balıkla limana döndü. Her iki liman içindede yer bulamamaları sebebiyle bazı balıkçı tekneleri yüklemeleri tamamlanan teknelerin limandan ayrılmasını bekledi.

Balıkçıların yüzünü bu kez son günlerde Karadeniz’deki hamsi bolluğu güldürdü. Marmara, Karadeniz ve Ege’den gelen balıkçılar, seneler sonra Karadeniz’de hamsinin bu kadar bollaştığını söyleyerek, “Hamsi birkaç gün önce Sinop açıklarındaydı, aşağılara inmeye başladı, Amasra açıklarında toplandı. Bütün tekneler de ağlarını buraya bıraktı. Bereketli bir hafta geçirdik. Fakat hamsi yine yön değiştirdi, yine Sinop tarafına harekete geçti. Teknede yaklaşık 60 ton balık var. Kamyonlara yüklüyoruz, buradan Bandırma, Bursa, İstanbul, Kayseri, Samsun, Ankara gibi birçok ile balık yolluyoruz. Kısacası Türkiye’nin birçok noktasına hamsi gidiyor. Hamsi ilk çıktığında tezgahlarda 15 TL’den satılıyordu, balığın bollaşması sonucu 2-3 TL’ye kadar düştü. Tezgahlara giden balığın 15-20 katı ambarlara gidiyor. Orkinos ve çupra çiftliklerine yem olarak yollanıyor” dediler.

Tuttukları hamsileri Tarlaağzı ve Amasra limanlarına getiren tekneler denize geri dönerken, Türkiye’nin dört bir yanından gelen soğuk hava depolu kamyonlar liman içinde beklemeye devam ediyor. Vatandaşlar da balıkçı teknelerinin limanda bedava balık dağıtması nedeniyle balıkçıları dört gözle bekliyor.

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bitlis Ahlat gezi

Bitlis Ahlat doğaseverleri sonbahar gezisi yaptı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde faaliyet gösteren Dağcılık ve Doğa Severler Derneği üyeleri bu hafta semtte bulunan ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın