Ana Sayfa / Yaşam / 50 ton atık denize gidecekti
50 Ton Atık

50 ton atık denize gidecekti

Kocaeli’de 2015 yılının ilk 6 ayında, derelerin denizle buluştuğu bölgelere koyulan bariyerlerle 50 ton atığın denize gitmesi engellendi.

Derelerden denize gelecek yüzeysel atıklar, Kocaeli Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı Çevre Koruma Şube Müdürlüğü ekipleri tarafınca dere ağızlarına yerleştirilen bariyerle denize gitmesi engellenerek, toplanıyor. Yüzeysel atıklar, çöpler, plastik atıklar Kumdere ve Kirazdere’nin ağızlarına kurulan 4 metrelik plastik bariyere takılarak, denize dökülmesi engelleniyor. Yapılan Çalışma ile 2015 yılının ilk 6 ayında 50 ton atık denize gitmeden ekipler tarafından toplandı.

Yüzeysel atıkların denize ulaşmadan toplanarak bertaraf edilmesine ve oluşan katı atıkların toplanmasını sağlayan durağan(durgun) bariyer sistemi, Kumdere ve Kirazdere’nin denize dökülmeden önceki bölümlerine yerleştirildi. Sabit bariyerler, bağlantı noktaları su seviyesinin yükselip alçalmasıyla beraber hareket edebilecek niteliklere haiz aparatlar ile monte edilerek debi değişimlerinde suyun yüksekliğine göre aşağı ve yukarı hareket edebiliyor.

Bariyerlerde toplanan atıklar Körfez’e ulaşmadan Çevre Koruma ve Kontrol Dairesi Başkanlığı ekiplerince toplanıyor. Bu senenin ilk 6 ayında 50 ton katı atığın Körfez’e ulaşmadan toplanarak bertaraf edilmesi sağlandı. Mühim bir çevre çalışması gerçekleştiren Büyükşehir Belediyesi, temiz bir tabiat için çalışmalarını yürüterek, yeni projeleri hayata geçiriyor.

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Çankırı Tarihi Eser

Bir tarihi eser daha ayağa kaldırılıyor

Çankırı’nın kültürel ve tarihi dokusunu yaşatmaya gayret eden Çankırı Belediyesi, 1870’li yıllarda inşaa edilen tarihi Sarıkadı ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın