Ana Sayfa / Yaşam / 4. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması defilesi ve ödül töreni gerçekleştirildi
4. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması

4. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması defilesi ve ödül töreni gerçekleştirildi

Akdeniz Tekstil ve Hammaddeleri İhracatçıları Birliği (ATHİB) tarafından organize edilen “4. Dokuma Kumaş Tasarım Yarışması” defilesi ve ödül töreni gerçekleştirildi.

Adana Sheraton Otel’de gerçekleştirilen organizasyonda konuşan Adana Sanayi Odası ve Akdeniz Tekstil İhracatçıları Birliği Yön. Kur. Bşk. Zeki Kıvanç, ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışmasına sadece bu geceye özel bir etkinlik ve sıradan basit bir yarışma gibi yaklaşmadıklarını belirtti. Zeki Kıvanç, “Gerçekleştirmek istediğimiz yüzyıllardır bu topraklarda yaşayan insanların gönül zenginliğini, kültürünü, yaşam tarzını harmanlayarak kendini ifade etmesi bunlara anlamlı bir değer kazandırmasıdır. Yarışmamızın tıpkı bir kumaşın ortaya çıkışı gibi, emek isteyen ve her aşamasında adaylarımıza değer katan bir yapısı var. Bu açıdan bakınca biz ATHİB Dokuma Kumaş Tasarım Yarışmasının başlı başına bir okul olduğunu düşünüyoruz. Bugün ülkemizde en fazla katma değer yaratan tekstil ve konfeksiyon sektörü gücünü sahip olduğu bu sağlam temellerden almaktadır” şeklinde konuştu.

Türkiye tekstil sektörünün global markalar oluşturarak dünya trendlerinde belirleyici olması gerektiğini kaydeden Kıvanç, “Artık dönem her alanda farklı, yaratıcı ve yenilikçi olma dönemidir. Sektörümüzün gücü bu adımları atmaya yeterlidir” dedi.

Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi’de özellikle geçtiğimiz senelerde gerek kreatif, gerek araştırma geliştirme konularında ihracatçı birliklerin oldukça önemli organizasyonlar yaptığını belirterek, “Çünkü bundan sonraki hedefimiz çok üretmek değil, tam tersi katma değerli üretim yapabilmek. Katma değerli üretim yapabilmenin yolu da tasarımdan, Ar-Ge, inovasyondan ve markadan geçiyor” ifadelerini kullandı.

Tekstil sektörünün Adana için oldukça önem arzettiğine dikkat çeken Mehmet Büyükekşi, “Özellikle 2023 yılı hedefleri içerisinde tekstilin 20 milyar dolarlık bir hedefi var. Bu hedefin içinde Adana’da tekstil sektörü açısından son derece önemli” dedi.

Adana Büyükşehir Belediye Başkanı Hüseyin Sözlü, yarışmanın devam etmesi ile ilgili dileklerini sundu.

Adana Valisi Mustafa Büyük de yarışmanın ne kadar önemli olduğuna değinerek, “İstihdam açısından çok değerli olan tekstil sektörünün her bölgede gelişmesi ve devam etmesi gerektiğini vurgulamaya çalışıyoruz. Bu yarışmalarla çok daha değerli hale geliyor” şeklinde konuştu.

Katılımcıların yaptığı konuşmaların ardından, tasarımcıların çalışmaları sergilendi. Törenin sonunda dereceye giren metamorfoz ve tarantula isimli çalışmaların sahiplerine ödülleri verildi.

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Bitlis Ahlat gezi

Bitlis Ahlat doğaseverleri sonbahar gezisi yaptı

Bitlis’in Ahlat ilçesinde faaliyet gösteren Dağcılık ve Doğa Severler Derneği üyeleri bu hafta semtte bulunan ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın