Ana Sayfa / Teknoloji / Yılın kelimesi ” Mutluluk göz yaşları “
Emoji

Yılın kelimesi ” Mutluluk göz yaşları “

Oxford Sözlük tarafından 2015 yılının kelimesi seçilen “Face with Tears of Joy” ( Mutluluk göz yaşları ) isimli emoji sosyal medyada büyük yankı uyandırdı.

Oxford sözlük tarafından düzenli olarak her yıl seçilen senenin kelimesi bu sene sanılanın aksine bir kelime değil bir sembol oldu. Mutluluk gözyaşları ya da Türkçe’de kullanımıyla gülmekten gözünden yaş gelen emoji senenin kelimesi seçildi. Bir kelime yerine bir emojinin senenin kelimesi seçilmesini sosyal medya alanında mühim emekleri bulunan Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık deklare etti.

SOSYAL MEDYANIN VAZGEÇİLMEZİ
Emojinin günümüzdeki önemine vurgu icra eden Marmara Üniversitesi İletişim Fakültesi Öğretim Mensubu Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Sosyal medyanın kullanım alanını genişletmesi ve sanal iletişimin yoğun bir halde kullanılmaya başlanması ile beraber mesajlaşma ve anlık sohbet uygulamaları ön plana çıkmaya başlamıştır. Bu uygulamaların başını ise şüphesiz Whatsapp çekmektedir. Kullanıcılar sanal ortamda süratli bir halde kontakt oluşturmak hedefiyle duygularını, hislerini kelimelerle değil emoji adını verdiğimiz sembollerle, simgelerle ifade etmektedir. Nitekim karşı tarafa aktardığımız düşünceler bugün emojiler vasıtasıyla desteklenmektedir. Kısacası ruh halimizi ya da duygularımızı sanal ortamda emojileri kullanarak yansıtabilmekteyiz. Zira sosyal medya ve sanal ortam sanal bir dil oluşturmuştur. Bu dilde emojilerinin önemi oldukça büyüktür.” dedi.

EMOJİNİN ORTAYA ÇIKIŞI
Sanal yaşamın vazgeçilmezi olarak anlatılan emojinin tarihsel kökenine de değinen sosyal medya uzmanı Yrd. Doç. Dr. Kırık; “Emoji terimi 1990’lı yıllarda mobil yazışma teknolojileri üstüne çalişmalar icra eden Shigetaka Kurita adlı Japon teknolog tarafından sanal dünyaya kazandırılmış ve bu ifadeler mobil telefonlarda tesirini derin bir halde hissettirmiştir. İlk emoji 1998 senesinde NTT DOCOMO isminde firmanın i-mode adlı mobil cihazında kullanılmıştır. “e” anlamına gelen görsel ve “moji” anlamına gelen karakterin birleşimiyle ortaya çıkan emoji terimi günümüzde giderek artan kullanım alanına haizdir. Bununla beraber her geçen gün değişik tarzda emojiler ortaya çıkmakta ve duyguların ifadesi bu sayede sağlanmaktadır.” diye konuştu.

OXFORD SÖZLÜK’TE YILIN KELİMESİ SEÇİLMESİ DOĞAL
Emojilerin sanal bir dil oluşturduğuna vurgu yapan akademisyen Yrd. Doç. Dr. Ali Murat Kırık; “Selfie sözcüğü de Oxford Sözlük tarafından 2013’te senenin kelimesi seçilmişti. Türkçe’de özçekim anlamına gelen selfie sözcüğü bugün tüm dünyada yaygın bir halde kullanılmaktadır. Emojiler ise artık dil boyutunu tamamen aşmış bir durumdadır. Sanal ortamda neredeyse emojiler olmadan birbirimizle anlaşamaz duruma geldik. Duygu ve hislerimizi emojiler olmadan ne yazık ki destekleyemiyoruz. Bu sebeple karşı karşıya iletişimin sıcaklığı ve samimiyeti sanal ortamda ne yazık ki hissedilememektedir. Bundan dolayı Oxford Sözlük tarafından “mutluluk göz yaşları” isminde emojinin senenin kelimesi seçilmesi son derece doğaldır. Günümüzde iletişim kazaları ve anlaşmazlıklarının yaşanmasının temel sebeplerinden biri sanal ortamda kurulan iletişimdir. Emojileri bir tek anlık mesajlarla sınırlamak da doğru değildir. Sosyal medyada meydana gelen diyaloglarda da emojilerinin tesiri yoğun bir halde hissedilmektedir.” ifadelerine yer verdi.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kapıkule tablet uygulaması

Kapıkule’de tablet uygulaması başladı

Dünyanın 2’inci en büyük sınır kapısı olan Kapıkule’de geçişlerin daha süratli olması amaçlanarak tablet uygulaması ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın