Ana Sayfa / Teknoloji / Yerli üretim 3D yazıcı ile uçak parçası üretimi başladı
GENEL MÜDÜR HAKAN ERTAN
GENEL MÜDÜR HAKAN ERTAN

Yerli üretim 3D yazıcı ile uçak parçası üretimi başladı

Günümüzde oldukça revaçta olan ve sanayi, askeri alanlar başta olmak üzere bir çok sahada istifade edilen 3 boyutlu yazıcılar havacılık alanında da kullanılmaya başlandı. Ankara’da 3 Boyutlu yazıcı üreten yerli bir firma, gösteri uçakları, insansız hava araçları ve görüntü çekimi yapabilen küçük helikopterlere parça üretmeye ve kullanıma sunmaya başladı.

Orta Doğu Teknik üniversitesi (ODTÜ) Uçak Mühendisliği bölümünü bitirdikten sonra 3D yazıcılar konusunda çalışmalar yapan Hakan Ertan, gösteri uçakları, insansız hava araçları ve görüntü çekimi yapabilen küçük helikopterlerin yedek parçalarını üretmeyi başardı. Havacılık alanına evvelden beri özel bir ilgisi olduğunu belirten teknoloji firması Emesys’in CEO’su Hakan Ertan, kendi 3 Boyutlu yazıcıları ile üretilen parçaların havacılık alanında kullanılmasından büyük bir mutluluk duyduğunu söyledi.

Neler yapabileceklerini göstermek istediklerini söyleyen Ertan, “Sağlam plastikten ürettiğimiz parçalar son derece dayanıklı ve hafif. 3D yazıcılar sayesinde zamandan ve enerjiden büyük bir kazanç sağlıyoruz” dedi.

“EN BÜYÜK HAYALİM; 3D İLE ÜRETTİĞİM UÇAKLA GÖKYÜZÜNDE SÜZÜLMEK”
Havacılık sektöründe kullanılan yedek parça maliyetlerinin oldukça yüksek olduğuna değinen Hakan Ertan, şunları söyledi:

“Söz konusu imalat sistemi sayesinde, havacılıkta ekonomik üretim dönemi başladı. Tamamen yerli olarak ürettiğimiz 3D yazıcı sayesinde; uçakların motor hariç bütün parçalarını yapabiliyoruz. Ben bir uçak mühendisiyim ve en büyük hayalim, parçalarını kendimin ürettiği bir uçakla gökyüzünde süzülmek. 3D teknolojisi tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her geçen gün gelişiyor. Beni asıl gururlandıran ise Türkiye’de ürettiğimiz 3D yazıcıdan alan bir İtalyan akrobasi pilotunun, özel tasarım uçağının tüm parçalarını bu cihazla yapıyor olması. Ülke olarak son 100 yıldır hemen her teknolojik yeniliği atladık. 3D yazıcılarla teknoloji yarışında artık biz de varız diyebiliriz. Yaklaşık 2 yıl süren AR-GE çalışmaları sonucunda ürettiğimiz yazıcılarımız 3gen’le evlerin, 4gen’le ise kurumsal firmaların vazgeçilmezi olmayı hedefliyoruz.”

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kapıkule tablet uygulaması

Kapıkule’de tablet uygulaması başladı

Dünyanın 2’inci en büyük sınır kapısı olan Kapıkule’de geçişlerin daha süratli olması amaçlanarak tablet uygulaması ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın