Ana Sayfa / Teknoloji / Yerli otomobile yerli motor
yerli araba motoru

Yerli otomobile yerli motor

Kendisini sır gibi saklayan İzmirli bir kişi, 15 metrekarelik laboratuvarında yeni bir motor sistemi buluşu yaptı. Yeni elektrikli motor, muadillerine gore yarı yarıya tutum sağlarken, meydana getirilen testlerde mevcut motorlardan beş kat daha kuvvetli olduğu ortaya çıktı.

Serüvenine 1820 ’de Michael Fraday’ın ilk dairesel hareketi bulması ile süregelen elektrik motoru, İzmirli bir icatçı yardımıyla yeni bir kimlik kazanmıştır. Ortalama iki asırdır kullanılan bu motorların çalışma prensibinde, stator adlı parça durağan(durgun), rotor adlı parça statorun ortasında dönüyor. Konvensiyonel elektrik motorlarında her rotor bobini, stator bobinlerinin her biri ile bir turda bir kez karşılaşır. Manyetik alanları bir kez etkileşir ve bir kez tork üretir.

İKİ KATI TORK
Kimliğini saklı tutan İzmir’li şahsın ürettiği motorda rotor ve stator bobinleri, daire şeklindeki alanın çevresinde ikisi birden zıt yönde hareket ediyor. Rotor ve statorun ikisi de döndüğünden, her bir rotor bobini, her bir stator bobini ile bir turda iki kez karşılaşır. Rotor ve statorun her ikisinin de dönüyor olması, dönme momenti oluşumunu eksiltmezken, döner statorlu motor, düzgüsel motora gore minimum iki katı tork üretmektedir, başka bir deyişle yarısı kadar enerji kullanmaktadır.

“TÜM ELEKTRİK MOTORLARINA UYGULANABİLİR”
İsmini açıklamak istemeyen mucide bu mühim projede danışmanlık hizmeti veren İTO Vakfı Süleyman Taştekin Anadolu Mesleki Teknik Lisesi Elektrik Elektronik Öğretmeni Gazi Türkel, yaptıkları döner statorlu motorun milimetrik boyutlardan, birkaç metre büyüklüğe kadar tüm elektrik motorlarına uygulanabileceğini belirtti.

Dünyada tüketilen mevcut enerjinin yüzde 65 ’inde elektrik motorlarının kullandığını özetleyen Gazi Türkel, “Bu motor, düzgüsel motorlara nazaran yüzde 50 daha azca elektrik tüketmektedir. Bu motor dünyamıza oldukça büyük katkı elde edecektir. Motor üretim maliyetinde ortalama yüzde 20 civarında bir artış olacaktır. Fakat motorun tasarrufu yardımıyla maliyeti kendini amorti edecektir” dedi.

“YERLİ OTOMOBİL İÇİN KULLANILSIN”
Elektrik motorlarının taşıtlarda ve süratli trenlerde fazlaca yaygın bir halde kullanılmaya başlandığını dile getiren Türkel, Türkiye ’de büyük münakaşa mevzusu olan yerli otomobilde de bu motorun kullanılması icap ettiğini belirtti. Yaptıkları döner statorlu motorun bilhassa yerli otomobil de kullanılmasını istediklerini vurgulayan Türkel, “Bilindik arabaların şarjı 2 saatte biterken bizim motorumuzun şarjı 4 saatte bitecektir. Uzun soluklu bir menzile haiz olacaktır. Bu motorun her yerde kullanılmasını istiyoruz fakat bilhassa Türkiye ’nin yerli üretim otomobilinde kullanılmasını istiyoruz. Bu motor orada kullanıldığı vakit o arabanın enerji tüketiminde üstüne rakibi olmayacaktır” dedi.

İcat ettikleri motorun kullanılan elektrik enerjisini yarı yarıya azalttığını iddia eden Türkel, “Bu motor insansız hava araçlarında da havada kalma süresini iki katına çıkartacaktır” ifadelerini kullandı.

“300 BİN TL ’YE MAL OLDU”
Yaptıkları döner statorlu motorun 20 senelik bir süreçte ortaya çıktığını özetleyen Türkel, “Çalışmalar, bir mekanik laboratuvara dönüştürülen 15 metrekarelik bir alanda yapıldı. Çalışmalar için ortalama 300 bin TL harcanıldığını düşünüyoruz. Büyük bir motor fabrikasının AR-GE laboratuvarında sistemin tork ölçümleri yapılmış oldu. Döner statorlu motorun, klasik motordan 5 kat daha kuvvetli olduğu sonucu ortaya çıktı” dedi.

YARI YARIYA TASARRUF
İcat ettikleri motorun farkını piyasada satılan engelli akülü otomobillerde kullanılan iki motor üstünde gösteren Türkel, orijinal motorla modifiye edilerek döner statorlu tipe çevrilen motoru birbirine seri bağlayarak ölçümler yaptı. Meydana getirilen ölçümlerde 1,500 gramlık yükte orijinal motor 18 amperlik güç kullanmasına karşın hareket dahi edemezken, döner statorlu motor ortalama 9 amperlik güçle dakikada 1440 devir yapmış oldu. Döner statorlu motor, 2 ve 3 kiloluk yüklerde bile devir enerjisini kaybetmedi.

ALİ GÖZETEN – SİNAN YENİÇERİ

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kapıkule tablet uygulaması

Kapıkule’de tablet uygulaması başladı

Dünyanın 2’inci en büyük sınır kapısı olan Kapıkule’de geçişlerin daha süratli olması amaçlanarak tablet uygulaması ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın