Ana Sayfa / Teknoloji / Facebook Güvenliğinizi 8 Adımda Maksimuma Taşıyın
facebook-guvenliginizi-8-adimda-maksimuma-tasiyin-563e7c6822916

Facebook Güvenliğinizi 8 Adımda Maksimuma Taşıyın

1.5 milyardan fazla kullanıcısıyla dünyanın en etken kullanılan toplumsal ağı olan Facebook’ta güvenliğinizi 8 adımla daha üst düzeye çıkarma imkanınız var. İşte o yapmanız gerekenler;

1. Uzaktan Çıkış Yapın

Uzaktan denetim ederek çıkış yapabilmek için sırasıyla ilkin Facebook sayfasının sağ üstündeki Ok’a tıklayarak Ayarlar’a, oradan soldaki menüde bulunan Güvenlik kısmına ve karşınıza gelen listeden de “Giriş Yaptığın Yer” kısmına göz atmalısınız. Bu bölümde yaptığnız tüm girişler uygulama bazlı olarak bir bir gözüküyor. Bilgisayar, Messenger ve Android için Facebook uygulamaları üstündeki kullanımlarınızı görüntüleyerek istemediğiniz girişlerden “Oturumu Kapat” diyerek çıkış sağlayabilirsiniz.

2. Paylaşımlarınızı Limitleyin

Facebook üstünde yaptığınız durum paylaşımları için arama yapılabilir olduğundan bir ihtimal eski paylaşımlarınız ilerleyen süreçte sizin için problemler ortaya çıkarabilir. Bu yüzden bu paylaşımları görebilecek kişileri sınırlayarak, kimlerin erişebileceğini ayarlamak bazen yararlı olacaktır.

Yeni yapacağınız paylaşımların hem altında bulunan seçeneklerden işaretleyerek kimlerin görebileceğini ayarlayabiliyoruz. Fakat daha evvelinde hatta bir ihtimal bir yıl ilkin yaptığınız bir paylaşımı düzenlemek isterseniz, hareketler dökümüne girmeniz gerekiyor. Profil sayfanızda bulunan kapak resmi üstündeki “Hareket Dökümünü Gör” düğmesine basarak yaptığınız paylaşımlara erişin. Sonrasında ise geçmişte yaptığınız fakat sizin açınızdan sorun olabilecek ya da sizi rahatsız eden paylaşımları bularak, bu paylaşımları kimlerin göreceğini düzenleyin.

3. Etiketlendiğiniz Fotoğrafları ve Yüz Tanımayı Denetim Edin

Facebook üstünde neredeyse hiçbir kullanıcının hoşuna gitmeyecek hareketlerden bir tanesi de arkadaşlarınızın sizin fena çıkmanıza karşın fotoğrafınızı paylaşarak sizi etiketlemesi. Bu durumda profilinizi ziyaret eden öteki kişiler, bu resmi görebiliyorlar. Bir ihtimal sarhoşken ya da evde pekte uygunsuz bir zamanda çektirdiğiniz fotoğraflar bir bakıvermişsiniz Facebook’ta beğenilere doyamıyor. Bu ve benzeri durumlar başınıza geldiyse ve çözüm yolu bulamadıysanız derhal profilinize giderek kapak resmi altından ilkin “Fotoğraf” ve peşinden sol altında çıkan “Etiketlendiğin Fotoğraflar” sekmelerine girebilir ve beğenmediğiniz ya da istemediğiniz tüm fotoğrafların üzerlerindeki kalem işaretine tıklayarak ister etiketinizi kaldırabilir, isterseniz zaman tünelinizden kaldırabilir, isterseniz de resmi şikayet dahi edebilirsiniz. Bu aşamada en kolay çözüm etiketi kaldırmak olacaktır.

4. Uygulamalarınızı Gözden Geçirin

Facebook ekranındayken ilkin sağ üstteki oktan ayarlara ve sonrasında soldaki menüden uygulamalara tıkladığınızda karşınıza çıkacak olan ekran yukarıda gördüğünüz gibidir. Eğer Facebook ile giriş yaptığınız bu uygulamalar içinde bilmediğiniz ya da kullanmadığınız var ise burada üzerlerindeki çarpı işaretine basarak onları iptal edebilirsiniz.

5. Arama Motoru Bağlantıları

Neredeyse istediğimiz her şeyi bulmamızı elde eden arama motorları, Facebook profilimizin vakit tüneli linkini de ihtiva ettiği için ad ve yer bilginize haiz olan hepimiz Facebook zaman tünelinize standart ayarlar aktifken ulaşabiliyor. Fakat bu ayarı değiştirerek bunun önüne geçebilmek mümkün.

Gizlilik ayarları altında yer edinen seçeneklere gidebilmek için sırasıyla aşağıda adımları takip edin:

Ayarlar > Gizlilik > Aramada beni kimler bulabilir? > Öteki arama motorlarının vakit tüneline bağlantı vermesini istiyor musunuz?

Yukarıdaki adımları uyguladıktan sonrasında son aşamada öteki arama motorlarının vakit tüneliniz için verdiği bağlantıyı kapatabiliyorsunuz. Böylelikle arama motorlarında vakit tüneli bağlantınız kaldırılıyor. Fakat bu işlemin yapılmasının sonrasında zaman tüneli bağlantınızın arama motorlarından kaldırılması birazcık vakit alabiliyor. Bu yüzden işlemi yaptıktan sonrasında hemen gidip kontol ederseniz, bağlantı adreslerini halen görüyor olacaksınız.

İnternet üstündeki görünürlük ya da erişilebilirliğinizi azaltmak istiyorsanız deneyebileceğiniz bir öteki yöntem de isminizdeki bir harfi hususi bir karaktere çevirmek ya da ad soyad bölümünden bir kaç harfi kaldırmak. Böylece hem tanıdıklarınız hem de sizi tanımayan kişiler sizi bulmak için daha çok çaba sarfetmek zorunda kalacaklar.

6. Şifrelenmiş Olarak Mesajlar Gönderebileceğiniz Öteki Uygulamaları Değerlendirin

Facebook’un web üstünden ve Messenger uygulaması ile mobil cihazlar üstünden sunmuş olduğu hususi mesajlaşma her ne kadar görkemli olsa da, aslına bakarsak tam olarak hususi mesajlaşma sayılmaz. Bu sebeple Facebook üstünde ileti yazarken ne zaman etkin olduğunuz, hangi aleti kullandığınız ve nerede olduğunuz benzer biçimde bilgiler karşı taraf tarafınca görüntülenebiliyor.

Bunun önüne geçmek istiyorsanız Facebook mesajlaşma yerine alternatif olarak özelliğe daha çok ehemmiyet veren uygulamalar kullanabilirsiniz. Bu alternatiflerin en başlangıcında WhatsApp geliyor fakat geçtiğimiz aylarda Facebook tarafından satın alınan WhatsApp’ın da şu an için olmasa bile ileride mesajlaşma sistemi değişebilir diye düşünüyorum. Bu yüzden şu an için ilk alternatifiniz WhatsApp olabilir fakat yaşanacak değişikliklere göre zaman içinde değiştirebilirsiniz.

7. E-posta Adresinizi Değiştirin

Eğer Facebook hesabınız etken olarak kullandığınız bir e-posta hesabı ile açılmışsa bunun anlamı oldukça çok sayıda e-posta silmekle uğraşıyor olmanız. Eğer bundan sıkıldıysanız ya da Facebook üstünde hakikaten kullandığınız etken bir e-posta hesabınızın olmasını istemiyorsanız saniyeler içinde değiştirebilirsiniz.

Facebook açıkken sağ üstteki oka tıklayarak ayarlara gitmeniz kafi. Ayarlar sayfası karşınıza ulaştığında ilk olarak açık olan “Genel” bölümünde e-posta adresinizin de yer almış olduğu hesap bilgileriniz bulunuyor. Burada yapmanız ihtiyaç duyulan şey yukarıdaki resimde kırmızı okla gördüğünüz “E-posta” bölümünün sağ tarafındaki düzenle yazısına tıklayarak değişik bir e-posta kullanmaya adım atmak. Ek olarak buraya gireceğiniz e-posta hesabı olarak Facebook’un hesabınıza tanımladığı facebook uzantılı e-posta adresini de kullanabiliyorsunuz.

8. İlişki Durumu

Sevdiğiniz kişilerle beraber olmak ve bunu Facebook hesabınızdan duyurmak aslına bakarsak güzel bir şey. Fakat erişilebilirlik ve görünme oranınızı düşürmeye çalışıyorsanız Facebook hesabınız üstünde sevdiğiniz şahıs ile ilişki durumunuzu açıklamanız pek de yararlı olmayacaktır.

Elbet bunun anlamı sevdiğiniz kişiyi göz ardı edin demek değil. Fakat şu şekilde bir gerçek var ki, kendinizi minimum görünür yapmak istiyorsanız ve her isteyenin size rahatça erişmesini istemiyorsanız ilişki durumunuzu da duyurmanız bunu ters tesir yaratıyor. Sebebi ise ilişki durumu yaptığınız kişinin tüm arkadaşlarının size erişebiliyor hale gelmesi. Üstelik son dönemlerde Facebook üstünden de ilişki durumunu izahat pek moda değil, aksine düşüşte. Bu nedenlesevdiğiniz kişiyi etiketleyeceğiniz ilişki durumunu Facebook üstünde yapmamak, Facebook üstünde size daha azca kişinin erişebilmesini ve böylelikle de daha çok güvenlik sağlıyor.

Bu 8 maddenin sonrasında Facebook’u daha güvenli olarak kullanabilirsiniz.

Kaynak: Tamindir

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kapıkule tablet uygulaması

Kapıkule’de tablet uygulaması başladı

Dünyanın 2’inci en büyük sınır kapısı olan Kapıkule’de geçişlerin daha süratli olması amaçlanarak tablet uygulaması ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın