Ana Sayfa / Spor / Milli kaleci Volkan Babacan ‘ın hedefi Avrupa’da oynamak
Volkan Babacan

Milli kaleci Volkan Babacan ‘ın hedefi Avrupa’da oynamak

Medipol Başakşehir’de oynayan milli kaleci Volkan Babacan, 2018 Dünya Kupası’na katılmak istediklerini söyleyerek, amacının Avrupa’da oynamak olduğunu belirtti.

27 yaşındaki profesyonel kaleci, TFF’nin “Tam Saha” dergisine röportaj verdi. Fenerbahçe’de yıldız isimler ile beraber oynadığının hatırlatılması üzerine Volkan, “Alex’ten önce Van Hooijdonk’la çalıştım. Ortega’yı gördüm. Revivo’yu gördüm. Daum’un ilk geldiği zaman A takımla idmana çıkmaya başladım. Rapaiç’ler, Lazetiç’ler, Hooijdonk’lar, Revivo’lar vardı. Çok büyük yıldızlar da geliyordu. Bir Anelka geldi mesela… Onlardan da bir şeyler kapmak çok önemliydi. O zaman Rüştü abi vardı. Daha Barcelona’ya transfer olmamıştı. Rüştü, Volkan, ben ve bir de Recep Biler abi vardı. Dördümüzdük. Serdar Kulbilge, Rüştü abi gittikten sonra geldi. Hepsinden bir şeyler öğrendik. Müteveffa Enke’yi de gördüm. Hepsini hatırlıyorum. Futbolda yetenek çok önemli tabii ki. Ancak bence çalışmak çok çok daha önemli. Çalışmayla da olmuyor, şansa da çok ihtiyacınız var. Pes etmemek de çok önemli. Yaptığınız hiçbir işte pes etmemelisiniz. Fenerbahçe’de profesyonel oldum. 16 yaşında kadroya girdim. Hatta Volkan bir Galatasaray maçından sonra formasını çıkartırken ayağı kayıp omzunu sakatlamıştı. Tabii ki Volkan için çok üzücü bir durum ama bu benim için büyük bir şans oldu. Hiçbir oyuncunun sakatlanmasını kimse istemez. Sevmediğiniz birisi de olsa sakatlanmasını istemezsiniz. Ama belki de bu benim şansımdı” dedi.

Kalede değişikliğe gidilmiyor
Volkan Babacan, teknik direktörlerin kalede çok fazla değişiklik yapmadığını söyleyerek, “Çünkü kale çok fazla değişiklik yapabileceğiniz bir mevki değil. Ancak çok büyük hatalar yapacaksınız, çok büyük eksikleriniz olacak ya da arkanızdaki kaleci çok ekstra işler yapacak. Bir maç o oynasın, bir maç ben oynayayım ya da gireyim de şu maçı kurtarayım gibi bir şansınız yok. Sahada kendinizi çok fazla gösterme şansınız yok. Sadece idmanda gösteriyor ve sıranızı bekliyorsunuz. Bu da genellikle ya sakatlıkla ya da ceza durumunda oluyor” dedi.

En büyük sorunum konsantrasyon
Eskiden yaptığı hatalarının sorulmasıyla, Volkan Babacan şu cevabı verdi:
“Eskiye baktığım zaman en büyük sorunum konsantrasyon diyebilirim. Çünkü yeteneklerime güveniyorum. İyi çalışıyorum. İyi çalıştığım zaman özgüvenli oluyorum. Eskiden gerçekten motive olmak anlamında sıkıntım vardı. Belki heyecan, belki de bulunduğun yerin farkında olamama… Hatta arkadaşım var; İstanbulspor’da beraber oynamıştık, Behram… İlk defa A Milli Takım’a çağrıldım. ‘Farkında mısın nerede olduğunun’ dedi… O an tam idrak edememiştim. Üç kaleciden birisi bendim.”

Hedefim Avrupa’da oynamak
Volkan Babacan, geleceğe dağir kurduğu hayaller ile ilgili ise, “Öncelikle Milli Takım’da kalıcı olmak istiyorum. Burada sürekli oynayan, uzun yıllar hizmet eden bir oyuncu olmak istiyorum. A Milli Takım kampına belki altıncı, yedinci gelişim. İlk geldiğimde heyecan nasılsa ikincisinde de aynıydı, üçüncüsünde de, şimdi de… Bu heyecanımı kaybedecek bir yer değil burası. Futbol hayatım sürdüğü kadar buraya gelmek istiyorum. Hocalarım oynatır, oynatmaz bilemem ama ben hizmet etmek istiyorum. Kişisel hedefim tabii ki Avrupa’da oynamak, büyük takımlarda oynamak. Ama ilerde ne olur zaman gösterir. Avrupa’ya gitmek de kolay değil. Kolay olsa 20 oyuncudan 10’u gider. Yetenek de yetmiyor. Avrupa ayrı bir tecrübe, ayrı bir özgüven. Maddiyattan da önemli bir şey” şeklinde konuştu.

Yükselen bir grafik çiziyoruz
2018 Dünya Kupası yolundaki rakiplerimiz Hırvatistan, Ukrayna, İzlanda ve Finlandiya hakkında fikirlerini beyan eden Volkan Babacan, “Her turnuvaya başlarken şampiyonaya gitme hedefimiz var. Bu her şampiyona için böyle oldu. Son zamanlarda katılamadık… Bence bu grupta da var olma adına önemli işler yapacağız. Önemli rakipler var. Ama bence biz de son senelere baktığımızda yükselen bir grafik çiziyoruz. Mutlaka Dünya Kupası’nda olmak istiyoruz” şeklinde konuştu.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

beşiktaş

Kimsenin kapısını para için çalmadık

Beşiktaş Kulübü Başkanı Fikret Orman, siyah-beyazlı kulübün net borcunun 926 milyon 604 bin 943 TL ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın