Ana Sayfa / Sağlık / Ulusal beslenme verisinin oluşturması gerekiyor
Kepan

Ulusal beslenme verisinin oluşturması gerekiyor

Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, Türkiye’nin kendi ulusal beslenme verisini oluşturması icap ettiğini söyledi.

Klinik Entral Parenteral Nütrisyon Derneği (KEPAN) 17 – 20 Kasım Ulusal Beslenme Günü (Nütrisyon) sebebiyle basın açıklaması yaptı.
KEPAN Derneği tarafından organize edilen basın toplantısında, hastanelerde yatan hastaların beslenme sorunları tartışılırken, Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ve Türkiye Halk Sağlığı Kurumu ile ortaklaşa yürütülecek olan ‘Hastanede Yatan Hastalarda Görülen Malnütrisyonla Mücadele’ için ‘Ulusal Beslenme Günü’’ çalışmasının bilgileri paylaşıldı. Toplantıya, Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, Prof. Dr. Kubilay Demirağ, Doç Dr. Mutlu Doğanay, Doç.Dr. Serdar Karaca katıldı.

”ARTIK KENDİ VERİMİZİ OLUŞTURALIM”
Prof. Dr. Sadık Kılıçturgay, ”Sağlık Bakanlığı Kamu Hastaneleri Birliği ile ortak bir proje geliştirdik ve Türkiye’deki durumu net ortaya koyalım. Çeşitli çalışmalarımız, hastanelere ilişik bazı veriler var elimizde fakat tüm ülkeyi kapsayan, hedefi 50-100 bin hastaya ulaşan bir data oluşturalım böylece gerçek resmi görelim. Artık batı toplumunun neticelerinden konuşmaktan vazgeçelim. Bizim vatanımızda oldukça kapsamlı çalışmasında elde edilmiş neticeleri buydu, şu sonuçlara neden olduğunu gördük. Bu yüzden bu sorun ciddi şekilde önemsiyoruz noktasına getirelim istedik. Bu sene Ulusal Beslenme Günü bu şekilde bir organizasyon haline geldi” dedi.
Konuşmasına devam eden Prf. Dr. Kılıçturgay, ”Malnütrisyon bir besleme bozukluğunu olarak tanımlamaktadır. Bir deri, bir kemik kalmış diye nitelendirdiğimiz. Kendi istem dışı kilo vermiş be bu kilo kaybı onun fonksiyonlarına yansımış. Özetlemek gerekirse normal olan kilo kaybından çıkıp kişinin hayatındaki bazı işlemlerini etkileyen hale dönmüş işte global tanmn bu” ifadesini kullandı.

” MALNÜTRİSYONUN MALİYETİ 170 MİLYAR AVRO”
Prof. Dr. Kılıçturgay, ”Malnütsiyon önce hastada bazı problemlere neden oluyor. Herhangi bir nedenle hastaneye gelen bir hastalar, hastanede yaktıklarında malnütrisyonlu iseler bu hastaların tüm tedavi neticeleri değişiyor. Bu hastalarda daha çok iltihap, enfeksiyon görüyoruz. Bunlar daha fazla hastanede yatıyorlar. Bu hastaların bir bölümünü kaybediyoruz. Bu hastalarda daha çok ilaç ve antibiyotik kullanmak zorunda kalıyoruz. İşte hem hastanın kendi sağlığına bu tür tesirleri varken, sonuç olarak ülkenin sağlık ekonomisinde bu hastalara fazladan harcalar yapmak zorunda kalıyor. Malnütsiyon hem hasta sağlığını ciddi şekilde etkilerken, bununla beraber sağlık ekonomisine fazlaca ciddi yük getiriyor. Avrupa Birliği’ne dahil bu ülkelerde bunun maliyeti 170 milyar Avro. Bu oldukça ciddi bir rakam. Bu rakam sağlığın başka bir ihtiyacı olan bölgelere harcanabilir. Bu yüzden Dünya bu işe bilhassa 15 yıllıdır fazlaca ciddi önem veriyor. Ekonomik boyutunun oldukça büyük olduğu fark edildi. Vatanımızda bu rakam hakkında çok fazla bilgi yok. Ulusal beslenme günü bu yüzden mühim. Bu hafta içersinde bir çok hastanede gerçekleştirilecek olan çalışmada bu işin ulusal boyutunu incelemek istiyoruz. Bu sayede ulusal dataya sahip olacağız. Büyük olasılıkla bundan sonrasında sağlık otoritesi yeni politikalarını bu data üstüne inşa edebilmesi ve geliştirebilmesi olanağına kavuşacak.” diye konuştu.
Klinik Enteral Parenteral Nütrisyon Derneği Sekreteri Prof. Dr. Kubilay Demirağ da yoğun bakımlarda durumun çok daha ciddi boyutlarda olduğunu ve nütrisyon desteğinin bir çok hastada yaşamsal önemi olduğunun altını çizdi.

KEPAN VE TÜRKİYE KAMU HASTANELERİ ULUSAL BESLENME (UBG) VERİSİ OLUŞTURACAK
KEPAN Derneği’nin Türkiye Kamu Hastaneleri Kurumu ile ortaklaşa yürüteceği bu gözlemsel ve kesitsel çalışmaya ülkemizdeki tüm üniversite hastaneleri, kamu ve hususi sektöre ilişkin hastaneler ve yataklı tedavi hizmeti veren dal merkezlerinde çalışan sağlık profesyonelleri (hekim, diyetisyen ve hemşireler) katılabileceklerdir. 18 yaşından büyük tüm hastalar çalışmaya dahil edilebilecektir. Çalışmaya katılmada hem hastalar hem de sağlık çalışanları açısından gönüllülük esası aranacaktır. Hastaların çalışmaya girmeyi reddetme haklarının olduğu ve herhangi bir nedenden dolayı çalışmadan ayrılma mevzusunda tamamen özgür oldukları açıklanacak.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın