Ana Sayfa / Sağlık / Kök hücre nakli ülke genelinde her insana anlatılmalı
Kök Hücre

Kök hücre nakli ülke genelinde her insana anlatılmalı

Balıkesir’in Bandırma ilçesinde yaşayanlara kök hücre ve kemik iliği nakli anlatıldı.

Panelin açılışında konuşan Kaymakam Tuncay Sonel, kök hücre naklinin önemini anlatarak, ”Kök hücre nakli ülke genelinde her insana anlatılmasına ihtiyaç duyulan bir mevzu. Biz bu meselenin işlenmesi için kaymakamlık olarak elimizden geleni yapacağız“ dedi.

TÜRKÖK Projesi Güney Marmara Bağışçı Kazanım Uzmanı Ramazan Çiçek, kök hücre ve bağışı mevzusunda bilgiler verdi. Kök hücre bağışında bulunmak isteyenlerin 18-50 yaş aralığında olması icap ettiğini belirten Çiçek, “Birçok hastalıkta kök hücre nakli kullanılmakta. Daha önce hususi kuruluşlar bu çalışmayı yapıyordu. Artık Kızılay bağışları topluyor. Bağış işlemi 3 aşamada gerçekleşiyor. Bağışta bulunmak isteyenler Kızılay çadırı ya da otobüsüne giderek burada müracaat yapıyor ve peşinden form dolduruyor. Bizlerde bağışçının tüm sorularına yanıt veriyoruz. Aldığımız örneği ise Sağlık Bakanlığı’na gönderiyoruz. 1 senede 100 bin bağışçıya ulaştık ve 156 eşleşme sağladık. Kendi ulusumuzdan olunca eşleşme daha yüksek oluyor.

Kök hücre naklinde 2 yöntem uygulanıyor. İlki kemik iliği nakli, bu artık yüzde 5 oranında uygulanan bir yöntem. İkinci yol ise trombosit verir gibi verilmesi“ dedi.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kapalı böbrek nakli

Kapalı böbrek nakli Türkiye için bir ilk

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yarkın ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın