Ana Sayfa / Sağlık / Kapalı böbrek nakli Türkiye için bir ilk
Kapalı böbrek nakli

Kapalı böbrek nakli Türkiye için bir ilk

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu ve Doç.Dr. Ender Özden, Türkiye’de ilk ‘laparoskopik böbrek naklini’ Samsun’da gerçekleştirmiş oldu.

OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç.Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu ve Doç.Dr. Ender Özden, Türkiye’de ilk defa gerçekleştirdikleri laparoskopik kısaca kapalı böbrek naklini gerçekleştirdiklerini ve bundan sonrasında da uygun olan hastalara bu şekilde bir uygulamayı yapacaklarını belirtti.

Doktorlar, 3 gün önce OMÜ Tıp Fakültesi Yoğun Bakım Ünitesi’nde bağışlanan kadavra donörden elde ettikleri 2 böbreği başarılı bir halde iki hastaya naklettiler. Sağ böbreği klasik yöntemle 9.5 senedir diyaliz hastası olan 44 yaşındaki Hakkı Aydın’a, sol böbreği ise Cumartesi günü 3 senedir diyalize giren 20 yaşındaki Murat Can Erdil’e başarılı bir halde yerleştirdiler.
Ameliyatların başarılı geçtiğini belirten OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Mensubu Doç.Dr. Yarkın Kamil Yakupoğlu, “Üç gün önce OMÜ Tıp Fakültesi Yoğun Bakım’da bağışlanan kadavra donörden elde ettiğimiz iki böbreği başarılı bir halde iki ayrı hastamıza naklini gerçekleştirdik. Donörden elde ettiğimiz sağ böbreği hastamız Hakkı Aydın’a klasik yöntemle naklini yaptıktan sonrasında, sol böbreği ise Samsun’da yaşayan 20 yaşındaki Murat Can Erdil isminde hastamıza Türkiye’de ilk kez uygulanan laparoskopik yöntemle böbrek naklini gerçekleştirmiş olduk. Böbrekler kısa süre içinde her iki hastamızda da çalışmaya başladı. Hastalarımız artık normal olan yaşamlarına dönmek üzereler. Kısa süre içinde taburcu işlemleri için hazır olacaklar.

Ayrıca üniversitemizde kadavra verici böbrek nakillerinde gözle görülür bir halde artış var. Kadavra verici böbrek nakillerinde Türkiye’de en ön sıralarda yer almıştır. Bu açıdan hem Türkiye’de bir ilki gerçekleştirmemizin vermiş olduğu mutluluk hem de kadavra verici böbrek nakillerinde bölge halkına hizmet etmekten büyük mutluluk duymaktayız. Bu ameliyatı klasik yöntem haricinde daha ufak bir kesikle bu işlemi gerçekleştirdik. Böylelikle hasta yaraya bağlı komplikasyonla daha azca maruz kalmasını bekliyoruz. Sadece bu yöntemi uygulamak için hakikaten oldukça fazla bilgi ve edinim gerekiyor. Bunu gerçekleştirmiş olmak da bizleri bu mevzuda fazlaca mutlu ediyor” dedi.

“LAPAROSKOPİK BÖBREK NAKLİ TÜRKİYE’DE İLK KEZ YAPILDI”
Kapalı yoldan böbrek naklinin Türkiye için bir ilk olduğunun altını çizen OMÜ Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Mensubu Doç.Dr. Ender Özden ise, “Kapalı yoldan böbrek nakli Türkiye için bir ilk. Fakat dünya için belli başlı yerlerde uygulanan bir yöntemdir. 2001 yılından bu yana uygulanıyor. Oldukça yaygın uygulanan bir yöntem değil fakat deneyim her geçen gün artıyor. Buna paralel olarak biz de bu ameliyatı üniversitemiz bünyesinde gerçekleştirmiş olduk. Hem böbrek nakli mevzusunda oldukça ciddi bir deneyim gerektiriyor hem de kapalı ameliyatlar yapma mevzusunda ciddi deneyim gerektiriyor. Bu ameliyatın yapılabilmesi için bunların ikisinin bir arada bulunması gerekiyor. Bizlerde öncesinde yaptığımız çalişmalar, daha önceki deneyim ve bilgilerimizi üst üste koyunca bunun yapılabilirliğini düşündük. Sonrasında cumartesi günü bu ameliyatı gerçekleştirdik. Şu anda bir sorun yaşamadık. Hastamız da kısa sürede idrar çıkarmaya başladı. Kontrollerimizde de bir sorun olmadı. Dolayısıyla bu işin Türkiye’de yapılıyor olmasını göstermek açısından da mühim olduğunu düşünüyoruz. Böbrek nakli olsun olmasın kapalı yolla meydana getirilen ameliyat sonrası hastalar çok daha hızlı bir halde normal olan hayata dönüyorlar. Bu pozitif yanları böbrek nakli olacak hastalarda da yaşatmayı düşündüğümüz için sıkıntılı ve yeni sürece başlamış olduk. İlkinin olması ve şu ana kadar bir sorun yaşanmaması bizi de cesaretlendirdi” şeklinde konuştu.

“TIP İLERLEDİ, DOKTORLARIMIZA GÜVENDİK”
Murat Can Erdil’in yakını Nursen Karagüzel ise, “Başarılı bir ameliyat geçti. Çok teşekkür ediyoruz. Organlarımızı lütfen çürütmeye mahkum etmeyelim. Hasta ve hasta yakınlarında can bulmasını diliyorum. Doktorlarımız oldukça ciddi, güzel ve başarı göstermiş bir ameliyat geçirdi. Hastamız şu anda iyi. Bizlere Türkiye’de ilk defa bu şekilde bir ameliyatın yapılacağı söylendiğinde tedirgin olduk. Fakat tıbbın her gün ilerlediğinin bilincindeyiz. Dolayısıyla bizim için çok problem teşkil etmedi ve kabul ettik” diye konuştu.
Nakil olduğuna sevindiğini anlatan 44 yaşındaki Hakkı Aydın ise, “Diyalize girmenin zorlukları bayağı vardı. Şu anda nakil olduğum için sevinçliyim. 9.5 senedir diyalize giriyordum. Beni nakil için çağırdıklarında sevindim. Organlarını bağışlayan aileye teşekkür ederim. Şu anda tekrardan doğmuş gibiyim, ikinci hayatımı yaşıyorum” açıklamasını yaptı.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın