Ana Sayfa / Sağlık / Her yolu denediyseniz tek yol obezite cerrahisi
obezite cerrahisi

Her yolu denediyseniz tek yol obezite cerrahisi

“Diyetisyene gittim, spor denedim, egzersiz yaptım; evet kilo verdim fakat bıraktığımda verdiğim kiloları fazlasıyla geri aldım” diyenlerin son seçeneği olan aşırı kiloluluk cerrahisinde, gelişen tıp imkanları güvenli ve konforlu tedavi sağlıyor. Kırklareli Lüleburgaz Hususi Balkan Hastanesi Genel Cerrahi ve Aşırı kiloluluk Cerrahisi Uzmanı Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, aşırı kiloluluk cerrahisindeki en popüler yöntemlerden bahsetti.

KİMİ YÖNTEMLER GERİDE KALDI
Obezite operasyonlarının 1960’lardan beri uygulanan, son 10-15 yılda laparoskopik cerrahinin konforu ve güvenliği yardımıyla da giderek yaygınlaşan bir tedavi yöntemi olduğuna dikkat çeken Op. Dr. Tepeli, “Bu evrimsel süreçte değişik tekniklerin uzun dönem neticeleri, süreçte bazı şekilleri öne çıkarmış, kimi şekilleri de geride bırakmıştır” dedi.

MİDE HACMİ KÜÇÜLÜYOR
Son yıllarda uygulanan Slevee Gastrektomi yöntemi sonrası demir ve kalsiyum eksikliklerinin görülmemesi, takip kolaylığı, günümüzde en popüler yöntem olarak yerini almasını sağladığını özetleyen Op. Dr. Tepeli, şunları söylemiş oldu:
“Slevee Gastrektomi yalnız restriktif şu demek oluyor ki sınırlayıcı bir yöntemdir. Bu yöntemde mide hacmi küçüldüğü için tüketilebilen besin miktarı azalır. Buna bağlı olarak kilo kaybı ve öteki metabolik değişimler ortaya çıkar.

HANGİSİ DAHA ETKİLİ?
“Gastrik By Pass ameliyatı ise hem restriktif şu demek oluyor ki sınırlayıcı hem de malabsorbtif (emilimi bozucu) bir yöntemdir. Doğrusu hem alınan besin miktarı azalır hem de gıdaların emildiği barsak uzunluğu azaldığı için tüketilen gıdaların emilimi de azalmış olur. Bundan dolayı Gastrik By Pass ameliyatı bilhassa şeker hastalarında daha iyi netice vermektedir.”
Op. Dr. Tepeli, sıkça sorulan sorulardan birinin de tüp mide ve Gastrik ByPass ameliyatlarının kilo vermedeki etkinlikleri bulunduğunu vurgulayarak, “Fazla kilo kaybında Gastrik By Pass, tüp mideden bir miktar daha etkilidir. Sadece arada acıklı bir fark yoktur” dedi.

İKİ YÖNTEM ARASINDAKİ RİSK KIYASLAMASI
Tüp mide ameliyatının yalnız mideyi içeren bir yöntem bulunduğunu, Gastrik By Pass ameliyatında ise barsaklarda da cerrahi işlem uygulandığının altını çizen Op. Dr. Tepeli, bundan dolayı Gastrik By Pass prosedürünün cerrahi açıdan daha zor, cerrah açısından öğrenilmesi daha uzun, ameliyat sonrası dönemde de risklerin bir miktar daha çok bulunduğunu söyledi.

EN İYİ YÖNTEM HASTAYA GÖRE DEĞİŞİR
Op. Dr. Tepeli, herhangi bir yönteme en iyi demenin doğru olmadığını, şu sebeple bu mevzuda hastanın yaşı, BMİ kıymeti, beslenme alışkanlıkları, metabolik durumu benzer biçimde göz önünde bulundurulacak bir fazlaca unsur bulunduğunu bildirdi.
Op. Dr. Mehmet Akgün Tepeli, “Aşırı kiloluluk cerrahisi uygulamalarında en popüler ya da cerrahın uygulamak istediği yöntem değil, hekimin hastayla konuşarak ve mevzu ile ilgili kafi bilgilendirmesi yapıldıktan sonrasında hasta ve cerrahın beraber karar vereceği yöntem uygulanması uygundur” dedi.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın