Ana Sayfa / Sağlık / Gripten korunmak için altın tavsiyeler
Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha dikkatli olmaları tavsiye edildi.

Özel Medline Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Kılçık, olası bir grip salgınından korunmanın yolunun ise, ilk olarak bağışıklık sistemini güçlendirmek ve uyku düzenine dikkat etmekten geçtiğini kaydetti.

Viral nedenlerle oluşan hastalıklar olsa da gribi, nezle ya da soğuk algınlığından ayrı tutmak icap ettiğini bildiren Dr. Arzu Kılçık, “Nezle ve gripte ortak olan emareler burun tıkanıklığı, burun akıntısı, boğaz ve baş ağrısı, halsizlik, kas-eklem ağrıları, gözlerde sulanma ve ateştir. Nezleden farklı olarak gripte ateşin yüksekliği ve yakınmaların daha şiddetli hali görülür” dedi.

GRİP, ZATÜRRE İLE BİRLEŞİRSE TEHLİKELİ
Dr. Arzu Kılçık, gribin Kasım-Mart ayları arasında daha yaygın olmak suretiyle tüm yıl süresince mühim sıhhat problemi olarak karşımıza çıktığını, genç ve sıhhatli bireylerde fazlaca önemli bir problem oluşturmazken, yaşlılarda, kronik hastalığı olanlarda ve bebeklerde ise yaşamı tehdit edebileceğini belirtti.
Belirtilerin, virüsün alınmasından 1-4 gün sonrasında başladığını, çoğu zaman 1 hafta içinde de kendiliğinden düzelebildiğini vurgulayan Dr. Arzu Kılçık, “Gribi mühim hale getiren bağışıklık mekanizmasının da zayıflamasına bağlı, ek olarak gelişebilecek zatürre, kronik bronşitin alevlenmesi, kulak iltihaplarına benzer biçimde diğer enfeksiyon hastalıklarının tabloya katılmasıdır” şeklinde konuştu

GRİPTEN KORUNMAK ELİNİZDE
Gribin her yıl, çok fazla insanın ciddi olarak hastalanmasına neden olduğunu belirten Uzm. Dr. Arzu Kılçık, “Dünya genelinde bu hastalık mevsimsel ve yaygın olarak her yıl görülür. Vatanımızda gribin etkilerini azaltmak hedefiyle Sağlık Bakanlığı tarafından hususi programlar yürütülerek grip hastalığının ülkemizdeki tipleri, yaygınlığı ve tesiri izlenmektedir. Elde edilmiş göstergelere bakılırsa 2015-2016 grip mevsiminin içinde bulunduğumuz haftaları itibariyle ülkemizde grip yavaş olarak başlamaktadır. Her ne kadar ülkemizde grip hastalığına dair olağan dışı bir durum oluşmamış olsa da senenin bu mevsiminde bazı önlemler almak hem sizin için hem de yakınınızdakiler için mühim” diye konuştu.

HASTALIKLARI TETİKLİYOR
Gribin bununla beraber birçok hastalığı tetiklediğini dile getiren Özel Medline Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Uzmanı Dr. Arzu Kılçık, sözlerine şu şekilde devam etti:
“Grip sezonunda diyabet hastalarında ölüm oranı yüzde 5 -15 çoğalmaktadır. Salgın esnasında astım nedenli ölüm oranları yüzde 19-46 çoğalmaktadır. Salgın esnasında kalp hastalığına bağlı ölüm oranları yüzde 1,8 oranında çoğalmaktadır. Gribe karşı alınacak en büyük önlemler ise başta hasta kişiler ile yakın temastan kaçınmalıdır. Hastayken, hastalığı bulaştırmamak için mümkün olduğunca öteki insanlarla temas sınırlandırılmalıdır. Aksırma ve öksürme esnasında burun ve ağız kağıt mendille kapatılmalı ve kullanılan kağıt mendil çöp kutusuna atılmalıdır. Sabun ve su ile eller sık sık yıkanmalıdır. Bulaşma yollarından olan ağız, burun ve gözlere kirli ellerle temas etmekten kaçınmalıdır. Yüzeyler sık sık temizlenmelidir. Risk gruplarına grip aşısı uygulanmalıdır.”

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kapalı böbrek nakli

Kapalı böbrek nakli Türkiye için bir ilk

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Hastanesi Üroloji Anabilim Dalı Öğretim Üyeleri Doç. Dr. Yarkın ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın