Ana Sayfa / Sağlık / Diş teli takmadan önce önemli uyarılar
Dişçi

Diş teli takmadan önce önemli uyarılar

Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, dişlerin uzun süre ağız içinde sıhhatli bir şekilde fonksiyonlarını yerine getirebilmeleri için, düzenli ağız hijyeninin sağlanmasının oldukça mühim olduğunu belirterek, diş teli takacaklara önemli uyarılarda bulundu.

Fırçanın dişlerin her bölgesine ulaşabilmesi ve temizleyebilmesi için dişlerin muntazam bir dizide sıralanmış olmasının gerektiğini kaydeden Dt. Eralp, “Çapraşık dişler hiçbir zaman tam temizlenemediği gibi, estetik ve işlev olarak da görevlerini tam yerine getiremezler. Restoratif yöntemler ya da ortodontik tedavi, dişlerin naturel ve muntazam bir halde dizilmesine destek olacaktır. Burada tercih yaparken tabii ki ilk olarak diş doktorunuzun size tavsiye edeceği yöntemin hangisi olduğu önemlidir. Mümkünse ortodontik tedavi ile organik dişlerin dizilmesi öncelikli tercih olacaktır.” dedi.

Ortodontik tedaviden önce ağız içinde mevcud tüm gerekli tedavilerin bitirilmesi gerektiğini söyleyen Clinic Plus Uzman Diş Hekimi ve Protez Uzmanı Dt. Sevgen Eralp, şunları söyledi:
”Çürükler var ise öncesinde dolguları yapılmalıdır. İltihaplı aşırı çürük dişler çekilmelidir. Diş etlerinin sıhhatli kalabilmesi için, öncesinde kesinlikle diş taşı temizliği yapılmalıdır. Nasıl olsa diş teli takacağım, estetik olarak bir kaygım yok diye düşünmemek gerekir. İlk olarak estetik kaygı yaratmayacak ortodontik tedavi şekillerinden de faydalanabiliriz. Fakat burada mühim olan hangi çeşit tedavi olursa olsun, ortodontik tedavi esnasında ağız hijyeni ister istemez azalmaktadır. Diş üstüne yapıştırılan braketler yüzünden, diş üstünde besin artıklarının tutunacağı alan artar ve temizlenmesi oldukça zorlaşır. Bazı durumlarda profesyonel temizlik yapmak gerekebilir. Günlük ağız temizliğinin optimum düzeyde yapılabilmesi için çürük ya da diş taşı varlığı olmamalıdır. Gene doktorunuzun önermiş olduğu günlük diş fırça ve ara yüz temizliğinde kullanılan ekipmanların tertipli bir halde kullanılmasını tavsiye ederim. Bunun yanı sıra, ortodontik tedaviye karar vermiş olduğu takdirde, varsa 20 yaş dişleri ne olursa olsun değerlendirilmelidir. Yer darlığı olan bir vakada, öncesinde 20 yaş dişlerinin çekilmesi gerekebilir. Çekilmediği takdirde, ortodonti tedavisi bittikten sonra çıkmaya çalışan 20 yaş dişleri, tüm emeğinizin boşa gitmesine ve dişlerin yine çapraşık hale gelmesine neden olabilir. Diş eksiklikleri olan bir vakada, ortodonti tedavisinden önce yapılacaksa eğer implant ya da kuron/köprü planlamalarının tam olarak yapılması gerekir. Çünkü ortodonti tedavisinde, var ise bu planlamaya bağlı kalarak, dişlerin dizilimi sonlanacaktır. Teller söküldükten sonrasında kısa süre içinde planlamaya bağlı kalarak tedavileri bitirilmelidir. Kısacası ortodontik tedaviye başlamadan önce tüm ağız planlaması ve tedavileri planlamaya bağlı kalmış olarak yapılmalıdır. Böylece kendi organik dişlerinizi kullanarak, yaşam standardınızı oldukça arttıracak şekilde estetik ve sıhhatli bir gülüşe kavuşabilirsiniz.”

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın