Ana Sayfa / Sağlık / Bursa’ya En Değerli Bilimsel Araştırma Ödülü
Bursa-ödül

Bursa’ya En Değerli Bilimsel Araştırma Ödülü

Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Genel Cerrahi Kliniği’nde Baş asistan olarak görev yapmakta olan Dr. Evren Dilektaşlı, Amerika Birleşik Devletleri’nde verilen ‘en değerli bilimsel araştırma ödülü’ne layık görüldü. Evren Dilektaşlı, Amerikalı meslektaşlarının ‘Bunu biz nasıl düşünmedik’ şeklinde konuştuklarını söyledi.

2015 Ekim ayında ABD’nin Chicago eyaletinde dünyanın en önemli cerrahi derneği American College of Surgeons tarafından organize edilen ACS 2015 kongresinde, Dr. Evren Dilektaşlı, travma, cerrahi yoğun bakım, obezite ve acil cerrahi alanları kapsamında yaptığı bilimsel çalışmalar nedeni ile 2015 yılının en değerli bilimsel araştırması ‘Excellence in Research Award’ ödülüne layık görüldü. 4 bin çalışmanın arasında birincilik ödülün alan Dilektaşlı, yaptığı çalışmaya Amerikalı meslektaşlarının imrendiğini söyledi.

Amerikalı doktorların, “Bunu biz nasıl düşünmedik” şeklinde konuştuklarını ifade eden Evren Dilektaşlı, “İnşallah bunun devamını da getirmeyi düşünüyorum. Bu çalışmanın devamını Türkiye’de yapacağım. Travma ve obezite ile ilgili yaptığımız çalışma vardı. 4 bin çalışmanın arasından travma ile ilgili yaptığımız çalışma birinci oldu. Böyle güzel bir ödülü Türkiye’ye getirdiğim için çok mutluyum. Bir yıl gibi bir süre orada kaldım. Zor oldu. Ama şu anda yaptığım çalışmaların getirilerini, mutluluklarını gördükçe çok mutlu oluyorum” dedi.

Sunduğu çalışmanın aslında basit bir çalışma olduğunu ifade eden Dr. Evren Dilektaşlı, ”Yaptığımız çalışma özellikle travma sebebiyle başvuran hastalarda, acil yoğun bakımda takip edilen hastaların gidişatlarını, yani mortalitelerini, mobilitelerini, komplikasyonlarını daha önceden fark etmemizi sağlayacak çok basit bir yöntem. Aslında bu yöntem çok daha önceden kullanılıyordu ortopedide, beyin cerrahide ama travmada hiç kullanılmamıştı. Bu yöntemin travmadaki etkileri çok yüksek saptandı. Yani, hastalarımızın gidişatını yoğun bakımda daha kolay ve daha erken değerlendirebilecek bir tedavi metodu, bir bio marker ürettik. Daha doğrusu üretilen bir şeyi biz sunduk” şeklinde konuştu.

Bu yöntemin Amerikalılar tarafından çok beğeni ile karşılandığını ifade eden Dr. Evren Dilektaşlı, “Amerika’da birçok meslektaşım ‘bunu biz nasıl düşünmedik’ diye üzüldü. İnşallah bunun devamını da getirmeyi düşünüyorum. Bu çalışmanın devamını Türkiye’de yapacağım. İnşallah hastanemizden böyle bir çalışmanın prospektüs datalarını oluşturup göndereceğiz” şeklinde konuştu.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof. Dr. Rüstem Aşkın ise “Biz Eğitim ve Araştırma hastanesi olarak eğitim ve araştırmaları öteden beri destekliyoruz. İnşallah diğer doktor arkadaşlarımızı da teşvik eder. Başka ödüller de almak istiyoruz ve alacağız da inşallah” dedi.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın