Ana Sayfa / Sağlık / Anne adaylarına D vitamini uyarısı
Dvitamini

Anne adaylarına D vitamini uyarısı

Hanım Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı Doç. Dr. Hakan Çoksüer, Anne olmak isteyen hanımlara soğuyan havalarla ilgili uyarılarda bulundu. Hakan Çoksüer, soğuk havalarda güneşinde azalmasıyla beraber vücutta D vitamin sentezinin azalabildiğini ve bunun da tüp bebek başarısını azalttığını altını çizdi.

Çoksüer, D vitamininin güneşte kalma sonucunda ciltte sentezleme şeklinde üretildiğini belirterek, “Bu kemik ve kalsiyum metabolizması için önemlidir. D vitamini güneşte bulunan ultraviyole ışınlarıyla vücutta sentezlenir. Onun için soğuk havalarda güneşin azalmasıyla birlikte vücutta D vitamin sebtezi azalabilmektedir. D vitamini vücudumuzda kemik yapılanmasında mühim görevi olan bir vitamindir. Sıhhatli gebelik ve üremedeki tesirleri hakkında bilgilerimiz son yıllarda arttı. İnsan derisinde güneş ışığı ile temas sonucu meydana gelir ve daha fazlaca balık, süt ve yumurta sarısında bulunur” dedi.

ABD’daki Columbia Üniversitesi Üreme Sağlığı Merkezinde 90 infertil hanım üstünde meydana getirilen çalışmalarda, D vitamini takviyesi ile naturel doğurganlıkların artırılabileceği fikrini desteklediğini belirterek “Canlı doğum oranları D vitamini eksikliği olan hastalarda belirgin düzeyde azaldığı gösterilmiştir” dedi.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın