Ana Sayfa / Sağlık / Afrika’nın Dostları şifa dağıtacak
TADD

Afrika’nın Dostları şifa dağıtacak

Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) bugüne kadar Afrika’ya yapılan yardımlara değişik ve yeni bir boyut getirmek amacı ile ilk defa Afrika’ya gitti. Toplam 19 kişiden oluşan ekip 10 gün boyunca bin farklı operasyon yapmayı hedefliyor.

Afrika’nın gelecek yüzyıl kapsamındaki gelişimine ve değişimine fayda sağlama amacındaki projelerle büyük bir yapılanmanın öncüsü olmak için 2015 Şubat ayında kurulan Tüm Afrika’nın Dostları Derneği (TADD) ve Gönüller Hareketi Afrika’ya gitti.

Birinci Uganda Sağlık Organizasyonu adının verildiği çalışma için toplam 19 kişiden oluşan ekip THY’nin sahip olduğu uçak ile Uganda’ya gitti. Ekibin liderlerinden Uzman Dr. Bilgehan Güntekin, havalimanında muhabire yaptığı açıklamada, Uganda’da gerçekleştirecekleri operasyonların ayrıntıları hakkında bilgiler verdi. 10 gün boyunca sürecek olan faaliyetlerde sünnet, muayene, ameliyat ve Ugandalı sağlık çalışanlarına eğitim vereceklerini bildiren Dr. Güntekin, konuşmasının devamında şunları aktardı:

“1000’e yakın sünnet, 100 büyük ameliyat, 500 diş muayenesi, 2000-3000 arası poliklinik muayenesini hedefliyoruz. Bu organizasyon Sağlık Bakanlığı ve Türk Hava Yolları’nın desteği ile yapılıyor. Biz Tüm Afrika’nın Dostları Derneği olarak bu organizasyonu gerçekleştiriyoruz. İçimizde çok tecrübeli arkadaşlar var. Bu sağlık organizasyonu olarak yaptığımız ilk seyahatimiz fakat son olmayacak inşallah devamı gelecek. Afrika’da belirlediğimiz birçok noktaya seyahatlerimiz devam edecek. Oradaki kardeşlerimize sağlık hizmeti ve sağlık eğitimi götürmeye devam edeceğiz. TADD olarak Afrika farkındalığını öne çıkarmak için kurulmuş bir derneğiz. Afrika ile eğitim, sağlık, ekonomik alanlarda işbirliğini artırma ve yardımlar konusunda faaliyet gösteriyoruz.”
Ekip liderlerinden olan Uzman Doktor İbrahim Ulusoy ise yeni bir dernek olduklarını belirterek, Afrika’da yaşayan yardıma muhtaç insanlara hizmet etmek için Afrika’ya gittiklerini söyledi. Sağlık ekibinin uyumlu çalışma içinde olduğunu ifade eden Ulusoy, “Bizlere yeni Türkiye yolunda hedefler çizen muhterem Cumhurbaşkanımıza en derin şükranlarımı arz ediyorum. Başbakanımız ve Sağlık Bakanımız bize çok destek verdi. Özellikle Türk Hava Yolları’na çok müteşekkiriz. Güzel bir yolculuk, hayırlısı ile sonuçlandırılacaktır diye umut ediyorum”

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Arzı Kılçık

Gripten korunmak için altın tavsiyeler

Kış mevsiminin kapıya gelmesi birçok hastalığa davetiye çıkartırken, bilhassa çocukların ve yaşlıların bu mevsimde daha ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın