Ana Sayfa / Magazin / 6. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı
6.MALATYA ULUSLARARASI FİLM FESTİVALİ

6. Malatya Uluslararası Film Festivali Başladı

Bu sene 6’ncısı organize edilen Malatya Uluslararası Film Festivali, açılış programı ile başladı. Gecede beyazperde’nin mühim isimlerine onur ödülü verildi.

Malatya Valiliği’nin koordinasyonunda, Malatya Büyükşehir Belediyesi’nin ana sponsorluğunda Malatya Kayısı Araştırma-Geliştirme ve Tanıtma Vakfı tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı, Başbakanlık Tanıtma Fonu Kurulu, Battalgazi Belediyesi, Yeşilyurt Belediyesi, Fırat Kalkınma Ajansı ve İnönü Üniversitesi’nin destekleri ile organize edilen Malatya Uluslararası Film Festivali’nin bu sene 6’ncısı yapılıyor. 6 -12 Kasım 2015 tarihleri içinde düzenlenecek olan Malatya Uluslararası Film Festivali, organize edilen açılış programı ile başladı.
DoubleTree by Hilton’da organize edilen festivalin açılışı alışılmışın dışında kırmızı halı geçidi yerine siyah halı geçişi ile başladı. Bu sene yaşanmış olan terör vakaları sebebiyle birçok müzikli etkinliğin iptal edilmiş olduğu festivalde misafirler siyah halıdan geçerek içeri girdi.

SELDA ALKOR GÖZYAŞLARINA HAKİM OLAMADI
Öteki yıllara gore bu sene daha mütevazi geçen açılış programı, bu sene kaybedilen beyaz perde sanatçılarının resimlerinin yer almış olduğu sinevizyon gösterisi ile başladı. Duygusal anların yaşandığı gösterim esnasında beyaz perde oyuncusu Selda Alkor’da gözyaşlarına hakim olamadı. Açılış konuşmasını icra eden Malatya Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır, Malatya olarak oldukça mühim bir festivale ev sahipliği yaptıklarını belirterek, “Birbirinden kıymetli sanatçılarımızı, sanat dünyasını Malatya’da ağırlamaktan büyük bir kıvanç duyuyoruz” diye konuştu.

İLK KEZ KIRMIZI HALI SİYAHA DÖNDÜ
AK Parti Malatya Milletvekili Öznur Çalık ise bu sene festivalde kırmızı halı geçiş töreni yerine siyah halının kullanılmasına vurgu yaparak, “Bu yıl 6’ıncısını düzenliyoruz ve ilk defa halımız kırmızıdan siyaha döndü. Halının siyaha dönüştürülmesinin en mühim nedeni, vermiş olduğumuz şehitler ve gazilerimiz. İnşallah festivalimizi siyaha bürüyen bu acımızı hep birlikte tekrardan renklendiririz. Kardeşliğin tohumlarının atılmasına vesile oluruz” diye konuştu.

SİNEMA BENZERSİZ BİR KONUMA SAHİP
Açılış programında son olarak konuşan Malatya Valisi Süleyman Kamçı da, beyaz perdenin işlediği temayı izleyenlere birebir hissettirme özelliği ile müstesna bir konuma haiz bulunduğunu söylemiş oldu. Beyaz perdenin tüm insanları aynı temelde buluşturan ve insanlığın ortak dili olabilen sihirli bir dünyanın adı olduğunu anlatan Kamçı, sinemaların ek olarak toplumların kendilerini anlatma imkanı bulabildiği bir mecra olduğunu dile getirdi.

SİNEMA EMEK ÖDÜLLLERİ VERİLDİ
Konuşmaların arkasından ödül törenine geçildi. Bu sene festival kapsamında Emek Ödülüne birçok kitap yazıp yayımlayan ve beyazperde geçmişine oldukca mühim katkılarda bulunan Agâh Özgüç ile beyaz perde ve reklam filmlerinin olmazsa olmaz makyaj sanatçısı ve Bir Demet Tiyatro’da “pencereden bakan kadın” olarak hafızalarda yer edinen Suzan Kardeş layık görüldü.

ONUR ÖDÜLÜ SERDAR GÖKHAN, PERİHAN SAVAŞ VE SHENGELAİ’YA
Festivalin bu sene Onur Ödülü’ne ise Yeşilçam’ın jönü Serdar Gökhan ve Yeşilçam’ın en güzel aktrislerinden Perihan Savaş layık görüldü. Ek olarak Gürcü sinemasının usta yönetmeni Eldar Shengelaia’ya da yabancı onur ödülü verildi.
Serdar Gökhan ödülünü Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’ın elinden alırken, Perihan Harp ise onur ödülünü Vali Süleyman Kamçı’dan aldı.
Ödülünü aldıktan sonrasında konuşan Serdar Gökhan, Malatya’ya ilk defa geldiğini belirterek, bunun kendisi için büyük bir kayıp olduğunu beyan etti. Gökhan, oldukça mühim bir festivalin düzenlendiğini belirterek kendisine onur ödülü layık gören Festival komitesine teşekkür etti.

“KEŞKE ANNELERİMİZ AĞLAMASAYDI”
Perihan Savaş ise konuşmasında artan terör vakalarına değinerek, “Keşke yüreklerimiz de hüzün yerine sevinçleri paylaşsaydı. Keşke analarımız ağlamasaydı. Keşke çocuklarımız yok olmasaydı” ifadelerini kullandı. Perihan Savaş, şehit İbrahim Tanrıverdi’nin annesini ziyaret ettiğini hatırlatarak, protokolde oturan Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Çakır’dan bir söz istedi. Şehit annesinin ricasını ileten Savaş, yeni meydana getirilen sanat sokağında Şehit İbrahim Tanrıverdi’nin isminin ölümsüzleştirilmesini istedi. Bunun üstüne Başkan Çakır söz verince Perihan Savaş, “Şehit anası oldukça mutlu olacak” diye konuştu.

Gece toplu hatıra resmi çekimi ile son buldu.

İHA

Editör Hakkında : Hamza Yıldız

Hamza Yıldız
1985 İstanbul doğumlu olan Hamza Yıldız, Marmara Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezundur. Teknoloji ve yaşam konularında uzman olan editörümüz İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Uçurtmanın Kuyruğu

Uçutmanın Kuyruğu İstanbullularla buluşuyor

Oyuncu Oktay Gürsoy’un hem yönetip hem oynadığı, sanatçı Savaş Dinçel’in kaleme aldığı ‘’Uçurtmanın Kuyruğu’’ adlı ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın