Ana Sayfa / Gündem / Yaşar Nuri Öztürk basın bürosunda ifade verdi
Yaşar Nuri Öztürk

Yaşar Nuri Öztürk basın bürosunda ifade verdi

Öztürk yapmış olduğu açıklamada, “Adam halka sürü dedi.diyor, açık ki cehaletinin kuyusunda boğulmuş herif “dedi.

İlahiyatçı profesör doktor Yaşar Nuri Öztürk, hakkında halkı kin ve düşmanlığa tahrik” suçundan hakkında başlatılan soruşturmada ifade verdi.

Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na avukatı Zeynep Küçük ile beraber gelen Öztürk, Basın Bürosu savcılığına ifade verdi. Öztürk’ün bununla birlikte başka bir tv kanalında gösterilen konuşmasında kullandığı bazı ifadeler sebebiyle hakkında “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan soruşturma başlatılmış olduğu bilgisi alındı. Öztürk’ün bu soruşturma için de yine adliyeye gelerek ifade vereceği bilgisi alındı.

Öztürk, ifadesinin arkasından adalet sarayı önündeki meydanda avukatıyla beraber basın açıklaması yaptı. Öztürk açıklamasında, hakkında meydana getirilen suçlamanın organize şekilde yapıldığını öne sürerek “Suçlama basın yoluyla hakaret. Suç duyurusu yapmışlar. Bazen olur böyle şeyler. Çok açık ki organize yerlerden. Gittik ifade verdik. Benim iki düşmanım var. Biri
cehalet, biri zulüm, kişiler değil. Benkişilerle niye uğraşayım tenezzül etmem. Kişilerle uğraştığın vakit etkin azalır” ifadelerini kullandı.

“RAİYYE SÜRÜ, RAİ ÇOBAN DEMEK”
Hakkındaki şikayetin sarf ettiği “raiyye” sözcüğü sebebiyle yapıldığını belirten Öztürk, “Ben halka raiyye demişim. Osmanlı düzeninde halkın hukuki adı raiyye. Raiyye Kuran-ı Kerim’de bir tabir. Şimdi ben mi icat ettim bunu? Belli cehaletin itişiyle olmuş, anlattık, söyledik. Bunlar normal. Bizim tarih süresince düşünce adamları bu tür sıkıntılarla uğraşmıştır. Bu işin kaderi budur, normaldir. Raiyyenin kelime anlamı sürüdür. Osmanlı düzeninde halk raiyyedir, padişah da raidir. Aynı kökten, çoban demek” dedi.

“BELLİ Kİ ADAM CEHALETİNİN KUYUSUNDA BOĞULMUŞ”
“Sultan Vahdettin’in İngiliz işgali esnasında İstanbul’da Rauf Orbay başkanlığındaki kurul gittiğinde, konuşma bitmiştir gidin derken şu şekilde söylüyor” diyen Öztürk, “ Bu halk raiyyedir, sürüdür. Sürü tabirini aynen kullanıyor. Ve bu sürüye bir çoban lazım. O çobanda benim diyor Sultan Vahdettin. Şimdi yanlış mı yapıyor Vahdettin? 6 buçuk asırlık Osmanlı düzeninde durum bu. Bu hukuki bir gerçek. Şimdi adam halka sürü dedi.diyor, çok açık ki cehaletinin kuyusunda boğulmuş herif” ifadelerini kullandı.

“HOCAMIZIN SÖZLERİ CIMBIZLANMIŞ”
Avukat Zeynep Küçük ise, suça mevzu sözlerin, Öztürk’ün bir tv programında gösterilen programından cımbızlanarak alınan ifadeleri olduğunu belirtti. Avukat Küçük, “Tv programda hocamızın sarf etmiş olduğu cımbızlanmış sözler sebebiyle tamamı Konya’dan yapılmış suç duyuruları ile gelmiş bir dosya. Basın yoluyla işlenen bir kabahat. Genel olarak hocamızın orada Müslümanlığı ve Müslümanları aşağıladığı yönünde bir şikayet söz konusu. Hocamız kendi kimliği, kişiliği, bilimsel niteliği olan kariyeri doğrultusunda ihtiyaç duyulan cevabı verdi” şeklinde konuştu.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

meteoroloji

Meteoroloji’den Doğu bölgelerine kar uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere bakılırsa, ülkemizin doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Şırnak, Van ve ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın