Ana Sayfa / Gündem / THK, Cumhuriyet Bayramı’nda “wingsuit” gösterisi yapacak!
Richard Schneider
Richard Schneider

THK, Cumhuriyet Bayramı’nda “wingsuit” gösterisi yapacak!

THK, Cumhuriyet Bayramı’nda “wingsuit” gösterisi yapacak! 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı şenliklerini usta ve deneyimli paraşütçüleriyle semalardan yaşatacak olan Türk Hava Kurumu (THK), tarihinde bir ilki gerçekleştirerek Türkiye’de daha önce bayram münasebeti ile düzenlenen paraşüt atlayışlarından farklı bir aktivite yapacak.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında THK’nun uzman ve deneyimli paraşüt pilotları, yapacakları gösterinin provasını dün gerçekleştirdi ve kendilerini metrelerce yükseklikten boşluğa bıraktı. Kanat tulum kıyafetleriyle (yarasa kanat) gökyüzünden süzülerek akrobasik hareketler gerçekleştiren milli sporcular sırtlarında bulunan paraşütü açarak yere yumuşak iniş yaptı. Sporcular tulumlarıyla “Cumhuriyet Bayramınız Kutlu Olsun” mesajı verdi.

Düşüş hızlarını saatte 200 Km’den 50 Km’ye kadar indirerek havada süzülmelerini sağlayan wingsuit, uzmanlık gerektiren bir dal olduğu için paraşütçünün yüzlerce atlayış yapmış olması gerekiyor.

Yapılacak olan aktivite ile ilgili olarak Türk Hava Kurumu (THK) Genel Başkanlığında Milli Paraşütçüleri kabul eden Türk Hava Kurumunun yeni Genel Başkanı Kürşat Atılgan açıklama yaptı:

“Yakın zamanda gerçekleştirdiğimiz ve hizmet etme yarışındaki bayrağı devraldığımız Olağanüstü Genel Kurulla birlikte, Türk Hava Kurumu için yeni bir dönem başladı. Şunu halkımız çok iyi bilmeli; Kurum olarak sportif havacılık dışında gerçekleştirdiğimiz tüm faaliyetlerimizin amacı, sportif havacılığımızı geliştirmektir. Kurumumuzun asli işi olan sportif havacılığa daha çok ağırlık vereceğiz. Ve sportif havacılığımızı gençlerimize özendirmek için ne gerekiyorsa onu yapacağız. Üzülerek takip ettiğimiz üzere, geleceğimizin teminatı olan gençlerimiz bir takım sorunlarla boğuşuyor. Bu vahim tablo karşısında Kurumumuz asli sorumluğuna dönmek zorunluluğunu hissetmiştir. Bundan sonra her fırsatta sportif havacılığa verdiğimiz önemi ortaya koyacak faaliyetlere imza atacağız. Bu kapsamda; 29 Ekim törenlerinde Türk Hava Kurumu olarak önemli bir ilke imza atacağız. Yanımda bulunan kurumumuzun değerli paraşütçüleri 29 Ekim günü yapacakları gösteride yarasa kanat olarak tabir edilen kanatlı tulumlarıyla atlayış gerçekleştirecekler. 29 Ekim törenlerimizde ilk defa gerçekleştirilecek bu etkinlikte eminim ki devletimizin kıymetli protokolü ve halkımız; büyük bir onur ve gururla ülkemizin yetiştirdiği paraşütçülerimizi seyretmenin heyecanını yaşayacak. Bu vesileyle halkımızın 29 Ekim Cumhuriyet bayramını tebrik ediyorum.”

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kaynak Holding'e kayyum ataması

Kaynak Holding’e kayyum ataması

Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirkete mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kayyumlar, sabah polisin güvenlik önlemleri eşliğinde ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın