Ana Sayfa / Gündem / Paris terör saldırılarında ölü sayısı 129
FRANÇOİS MOLİNS

Paris terör saldırılarında ölü sayısı 129

Fransa’nın başkenti Paris’i kana bulayan terör saldırıları hakkında konuşan Paris Savcısı François Molins, ölü sayısının 129 olduğunu ve teröristlerin 3 değişik ekip halinde koordineli şekilde saldırılarını gerçekleştirdiğini deklare etti.

Paris’te dün akşam saatlerinde konser salonu, stadyum, restoran ve barlara yönelik koordineli şekilde organize edilen terör saldırılarında ölü sayısının 129 olduğu açıklandı. Paris Savcısı François Molins düzenlemiş olduğu basın toplantısında yaşamını kaybedenlerin sayısının 129 olduğunu ve 99’u ağır olmak suretiyle 352 kişinin de yaralandığını söyledi. Katliamın bilançosunun artabileceğini anlatan Savcı Molins, ağır silahlı ve üzerilerinde patlayıcılar bulunan 7 teröristin de etkisiz hale getirildiğini söyledi.

SALDIRGANLARDAN BİRİSİ FRANSIZ VATANDAŞI
Katliamın bilgileri hakkında bilgi veren Savcı Molins, saldırganlardan birinin daha önce adli sicil kaydı bulunan ancak cezaevinde hiç yatmamış ve Paris’in 25 kilometre güneyindeki Courcouronnes bölgesinden 30 yaşlarında bir Fransız olduğunu açıkladı. Molins, İsmi açıklanmayan bu Fransız vatandaşının daha önce güvenlik güçleri tarafından radikalleştiğine dair rapor edilmiş olduğu sadece terörle mücadele kapsamında soruşturulmadığını belirtti. Bir canlı bombanın yanında ise Suriye pasaportunun bulunduğunu kaydeden Molins, 25 yaşındaki bu teröristin Fransız güvenlik kuvvetleri tarafından tanınmadığına dikkat çekti. Yunan makamları tarafından meydana getirilen açıklamada ise Suriye pasaportu taşıyan saldırganın Leros Adası’ndan 3 Ekim’de Yunanistan’a girdiğini ve buradan Fransa’ya gittiği açıklandı.

SALDIRIDA KULLANILAN SİYAH RENKLİ ARAÇLAR
Savcı Molins ek olarak polisin saldırıda kullanılan iki siyah renkli araca odaklandığını beyan etti. Siyah renkli araçlardan birinin Seat marka olduğunu ve iki değişik noktadaki silahlı saldırılarda kullanıldığını söyleyen Molins, bu aracın hala bulunamadığını açıkladı. Öteki siyah renkli aracın Bataclan konser salonu saldırısında kullanılan Volkswagen Polo marka olduğunu söyleyen Molins, Belçika plakalı bu aracın Belçika’da yaşayan bir Fransız vatandaşı tarafından kiralandığını beyan etti.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kaynak Holding'e kayyum ataması

Kaynak Holding’e kayyum ataması

Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirkete mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kayyumlar, sabah polisin güvenlik önlemleri eşliğinde ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın