Ana Sayfa / Gündem / Meclis 24 yıl sonra tekrar Leyla Zana krizi yaşadı
leyla zana

Meclis 24 yıl sonra tekrar Leyla Zana krizi yaşadı

TBMM Genel Kurulunda devam eden milletvekili yemin töreninde HDP’li Leyla Zana, Kürtçe “Yaşasın barış” dedikten sonrasında milletvekili yeminine başladı. Yemin metnini tam okumayan Leyla Zana, yerine oturacağı esnada Meclis Başkanı Deniz Baykal’dan uyarı geldi. Baykal’ın tüm ikazlarına karşın geri dönmeyen Leyla Zana, Genel Kurul Salonunu terk etti.

Deniz Baykal’ın Zana’yı yeminini yenilemesi için yine çağırmasına Genel Kurul salonunda bulunan dinleyiciler alkışla destek verirken, Deniz Baykal da dinleyicileri uyardı, kurallara uymayanların dışarıya çıkartılacaklarını belirtti.

Leyla Zana’yı uyaran Deniz Baykal, “Kendi kişisel anlayışlarına göre değiştirmesi mümkün değildir. Yemin metninin aynen okunması gerekiyor. Sayın Leyla Zana uygun görürse gelip yemin metnini aynen okumalıdır, yemin metni gerçekleşmedi, eğer gelmiyorsa yemin törenine devam ediyoruz” dedi. Fakat Zana salona geri dönmedi.
Milletvekili yemin sırası Ankara’ya ulaştığında geleneksel olarak Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşları için 1 dakikalık saygı duruşu yapıldı. Saygı duruşundan sonrasında yemin töreni devam etti.

24 YIL ÖNCE AYNI ŞEY YAŞANMIŞTI
24 sene evvel 1991 senesinde Meclis’te yemin etmeye gelen Leyla Zana aynı tepkiyi göstermiş ve Meclis’te kriz çıkartmıştı.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kaynak Holding'e kayyum ataması

Kaynak Holding’e kayyum ataması

Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirkete mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kayyumlar, sabah polisin güvenlik önlemleri eşliğinde ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın