Ana Sayfa / Gündem / Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu verilen cezaların hiçbirini adil bulmuyorum
Recep Tayyip Erdoğan

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Bu verilen cezaların hiçbirini adil bulmuyorum

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye-Yunanistan dostluk maçı öncesi yaşananlarla ilgili, “Biz bir ülkenin İstiklal Marşına karşı saygı gösteremeyecek kadar tahammülsüz bir millet değiliz. Bu milletin genlerinde bu yok” dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ATV ve Ahaber ortak yayınında gündeme yönelik açıklama yaptı. Fransa’da sokağa çıkma yasaklarını değerlendiren Erdoğan, “Fransız vatandaşı sokağa çıkma yasağıyla ilgili ‘Devlet benim güvenliğim için bu kararı aldı’ diyor. Olaya buradan bakmak gerekiyor. Fakat bizdekiler -maalesef siyasetin kirli yanı var- oraya batanların açıklamalarıyla hareket ediyor. Acaba bir mahalli yönetim sorumlusu, olduğu yeri kanallarla delik deşik eder mi? Orada terör estirmek için değil enerji hattı geçirmek için eder. Bunu belediyenin iş makinalarıyla yapıyor bunlar. Bu yönettiğin ilçe halkına zulümdür. İçine bombalar yerleştiriliyor. Vakti saati vardığında de patlatıyorlar. Kesinlikle terörün estirildiği bu bölgelerde devletimiz netice alana kadar bunlara ara vermeyecektir. Kimse bunu bizlerden beklemesin. Buralarda hangi ilçe olursa olsun sokağa çıkma yasağı duyuru edildiği anda netice alınıncaya kadar tüm aramalar hepsi devam edecektir. Refah oraya geldiği anda ondan sonrasında buna ara verilecektir” ifadelerini kullandı.

“BU MİLLETİN GENLERİNDE BU YOK”
Dün akşam İstanbul’da oynanan Türkiye-Yunanistan dostluk maçı öncesi yaşananlara ilişkin konuşan Erdoğan, “Bakıyorsunuz orada saygı duruşu, saygının duruşunun arkasından istiklal marşlarına geçiliyor. Orada doğal olarak birkaç yüz olabilir herhalde kendini bilmez ıslıklamaya başlıyor. Bu olacak bir iş değil. Biz bir ülkenin bağımsızlık marşına karşı saygı gösteremeyecek kadar tahammülsüz bir millet değiliz. Bu milletin genlerinde bu yok. Aynı şeyi bizlere karşı başkaları yapsa biz buna nasıl bakarız? Dinlersin sakin bir halde olur biter. Biz dostluk maçı yapıyoruz ve bunlar bizim vatanımızda konuk. Türk milleti misafirine kim olursa olsun bu şekilde davranmaz. Bu tür şeylerde asla duygusallığa yer olamaz” dedi.

“TÜRKİYE’DE ŞU ANDA DAİŞ MİLİTANI YOK’ DİYE BİR İDDİANIN İÇİNDE DEĞİLİZ”
Terör örgütü DAİŞ’le mücadeleye ilişkin konuşan Erdoğan, “Türkiye’de şu anda DAİŞ militanı yok’ diye bir iddianın içinde değiliz. Fransa’dan, İngiltere’den, Almanya’dan Suriye’ye gelen yabancı savaşçılar var. Biz burada MİT, emniyet istihbaratı olarak diğerlerine nazaran süratli çalıştık. Süratli çalışmamış olsaydık bu tespitleri, yakalamaları yapamazdık. Bu ara İstanbul fazlaca önemli bir elemanı ele geçirdi DAİŞ’ten. Bu mevzularda bizim hassasiyetimiz onlarda olsaydı kim bilir bu durum olmazdı. Terör vakası karşısında tüm ülkelerin takınacağı tavır oldukça çok farklı. Bizlere bazı şeyler bildirilmiş olsa bu bizlerden Suriye’ye geçemez. Size bilgi gelirse o bilgi üstüne gidersiniz. Bilgi size gelmezse ne yapacağız? Turistik giriş çıkışı engelleyebilir misin? O süre bizim Türkiye olarak kalkıp kapılarda OHAL ilan etmemiz lazım. Ondan sonrasında ‘Seyahat hürriyeti Türkiye’de yasaklanmıştır’ diye bağıracaklar. Biz şu anda emniyetle ilgili yürüttüğümüz adımları atmaya devam ediyoruz. Fakat AB mensubu ülkeler bilhassa yeterince bilgiyi Türkiye’ye aktarırlarsa Türkiye bunun gereğini daima yapar” açıklamalarında bulundu.

“OBAMA İLE BİRKAÇ GÖRÜŞME YAPTIM”
Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Barack Hüseyin Obama ile birkaç görüşme yaptığını anlatarak, şunları kaydetti:
“Obama ile birkaç görüşme yaptım. Tüm görüşmelerle beraber DAİŞ vakasının aslı DAİŞ. Bakıyorsunuz Türkiye’de hala bazı çevreler IŞİD’i kullanıyor. Yanlış. DAİŞ olarak yaklaşırsak bunu bir örgüt olarak telakki etmiş oluruz. İslam’ı bunun içine hiç sokmamış oluruz. Bu şekilde yaklaşmamız lazım. Sayın Obama da bunu yakalamış vaziyette. O şekilde açıkladı. DAİŞ ile mücadele burada bundan sonraki süreçte neleri yapmamız lazım, hususi görüşmede buna benzer şeyleri aramızda telaffuz ettik. Aynı şeyi Sayın Putin’le bu görüşmeleri yaptık. Bu tarz şeyleri yapmaya da devam edeceğiz. Bu ara bu işlere öyle fazla ara veremeyiz. Telefon diplomasisi olsun, hususi temsilcilerimiz olsun bu mekanizmaları iyi kullanmak suretiyle bu çalışmalarımızı devam ettireceğiz.”

PARALEL DEVLET YAPILANMASIYLA MÜCADELE
Paralel devlet yapılanmasıyla mücadele mevzusunda da açıklama yapan Erdoğan, “Şu anda orada biliyorsunuz ki bir hukuk bürosuyla hükümet olarak çok ciddi anlaşmamız var. Öyle zannediyorum ki oldukça kısa bir vakit içinde o da neticesini vermeye başlamış olacak. Şu anda açıklamam doğru değil. Attığımız bazı hususi adımlar var ki bu adımlar da onlara oldukça daha farklı bir geleceği yaşatacak. Şahıs olarak onlar beni fazlaca iyi tanıyor. Ben de onları fazlaca iyi tanıyorum. Onlar Tayyip Erdoğan’a ihanet ettiler. Ben onlara ihanet etmiyorum. Ben bir tek milletin hakkını onlardan geri alma mücadelesi veriyorum. Bu ülkenin hakkını onlardan geri alma mücadelesi veriyorum. Yalnız dahi kalsam sonuna kadar bunu sürdüreceğimi söyledim. Tüm bu mücadeleyi hukuk içinde sürdürüyoruz. Medyada olanlar, ‘1 kuruş ben dışarıya para kaçırmadım.’ Gel o zaman niye kaçıyorsun? Eğer bir sıkıntın yoksa gel, niye gidiyorsun? İlgili birimler çalışmalarını yürütüyor. Hukuki süreç yerli yerine oturuyor” şeklinde konuştu.

“AMERİKAN DEVLETİNİ SÖĞÜŞLÜYOR BUNLAR”

Sunucunun “Artık inlerine girildi diyebilir miyiz?” sorusuna Erdoğan, “Yok giriliyor. Daha alınacak çok mesafeler var. Devletin kurumları içinde ciddi bir yerleşim olmuş. Öyleki bayağı bir olay değil. Bunların bir taraftan temizlenmesi, yasal düzenlemelerin yapılması lazım. Bu zamanda temennim odur ki inşallah hükümet bu yasal düzenlemeleri hatta ben, muhalefetle de el ele vermek suretiyle eğer yapabilirlerse çok daha çabuk şekilde neticeye gidilir diye düşünüyorum. Zira yasalarla yapılacak olanlar var, Anayasal düzenleme olarak yapılacak olanlar var. Bunların hepsini yaparak adımları atmamız lazım ki bu temizlik yapılsın. ABD’deki o hukuk bürosunun attığı adımlardan oldukça ciddi sesler gelmeye başladı. Netice alacağımıza inanıyorum. Zira hukuk çalışıyor. Hukuki noktada ciddi bir neticeye varıldığında ister istemez devletin tüm birimleri devreye girecek. Bu okullarla Amerikan Devletini adeta söğüşlüyor bunlar. Oradan fazlaca ciddi paralar alıyorlar. Nereden geliyor bu kaynak dediğinizde al işte kaynak buradan geliyor. Ben bunu biraz da ‘opus dei’, mafya bu şekilde bir karışıma benzetiyorum. Adeta bu şekilde bir karışım var ortada. Bu şekilde yürütüyorlar işi. Mafya benzeri bir görünüm var” yanıtını verdi.

RTÜK VE YSK’NIN TV KANALLARINA VERİLDİĞİ CEZALAR
Cumhurbaşkanı Erdoğan, RTÜK’ün bazı tv kanallarına verdiği cezalara ilişkin, “Bu verilen cezaların hiçbirini adil bulmuyorum. Bu yanlış bir uygulama. YSK, ‘Yasalar bu şekilde dediği için biz bu şekilde yapıyoruz’ diyor. Bunu belli bir yayın grubuna yapıyorsunuz da öteki yayın gruplarına niye yapmıyorsunuz? Öteki yayın gruplarının da aynı şekilde iktidarla ilgili saldırıları vardı. Şimdi ben iktidara sesleniyorum, diyorum ki yeni yasama döneminde hususi sektörün yazılı yada görsel yayın gruplarına müdahale edilemez. Devletin televizyonuna orada var ise bir haksızlık gereğini yap. Fakat özel sektöre kalkıp da bu şekilde bir uygulama yapmanın adaletle hiçbir izahı olması imkansız. Benim gönlüm kimi istiyorsa yayınlarım. İsterim çıkarırım ister çıkarmam. Başkaları da beğenmediğini çıkarmasın. Bu şekilde bir şeyi kabullenmek mümkün değil. Burada hakkaniyet yoktur. Özel sektörün televizyonlarına bunun yapılması mümkün değil. YSK’nın vermiş olduğu sonucu gözden geçirmesi gerekir diye düşünüyorum. Bu kadar saat gösterim yasağı konulmasını doğru bulmuyorum. Bu doğru bir gidiş değil. Bu düpedüz sansür başka bir şey değil. Karartma. İnanıyorum ki hükümetin yasama dönemi başlar başlamaz gündeme alacağı bir mevzu olacaktır” ifadelerini kullandı.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

meteoroloji

Meteoroloji’den Doğu bölgelerine kar uyarısı

Yapılan son değerlendirmelere bakılırsa, ülkemizin doğu kesimlerinin parçalı yer yer çok bulutlu, Şırnak, Van ve ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın