Ana Sayfa / Gündem / Taksim’deki Fransa Başkonsolosluğu önünde anma töreni
anmatoreni

Taksim’deki Fransa Başkonsolosluğu önünde anma töreni

Fransa’da yaşanmış olan terör saldırısında yaşamını kaybedenler, Taksim’deki Fransa Başkonsolosluğu önünde Belçika, Almanya, Tunus, Cezayir, İsviçre, İtalya ve Çek Cumhuriyeti başkonsoloslarının da katılımıyla anıldı.

Fransa’da yaşanmış olan terör saldırısında yaşamını kaybedenler için Fransa Başkonsolosluğu önünde anma töreni düzenlendi. Törene Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, Belçika İstanbul Başkonsolosu Henri Vantieghem, Almanya İstanbul Başkonsolosu Jutta Wolke, Tunus İstanbul Başkonsolosu Naile Şabani, Cezayir İstanbul Başkonsolosu Rachid Meddah, İsviçre İstanbul Başkonsolosu Monika Schmutz Kırgöz, İtalya İstanbul Başkonsolosu Gianluca Alberini, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosu Petr Mareš, Beşiktaş Belediye Başkanı Murat Hazinedar, Hakkari Belediye Eş Başkanı Fatma Yıldız ve Nazmi Çuşkon ve davetliler katıldı. Merasim öncesi konsolosluk önünde geniş güvenlik önlemi alan çevik kuvvet polisleri, törene katılanları tek tek aradı. Aranmanın arkasından katılımcılar merasim alanına alındı. Törende ilk olarak Fransa’da yaşanmış olan terör saldırısında yaşamını kaybedenler için 1 dakikalık saygı duruşunda bulunuldu. Arkasından anmaya katılanlar hep bir ağızdan 2. Dünya Savaşı’nda Nazi Almanya’sının Fransa’yı işgalinin arkasından halkın söylediği şarkısı okundu. Şarkının peşinden gene hep bir ağızdan Fransa Ulusal Marşı okundu. Ulusal marşın okunmasının peşinden törene gelen Fransız ve Türk vatandaşlar Başkonsolos Domenach’e geçmiş olsun dileklerini iletti. Arkasından bir açıklamada bulunan Fransa İstanbul Başkonsolosu Muriel Domenach, “Siyasal partilerden gelinmesi benim için oldukça değişik bir durum. Her şeyden önce Türkiye Cumhuriyeti resmi makamlarına teşekkürlerimi arz ediyorum. İlk andan bu yana Türkiye’nin 4 bir yanından hiçbir fark gözetmeksizin dayanışma mesajları aldık. Dostlarımızdan yüzlerce mesajın yanında çiçekler ve mumlar aldık. Az önce söylediğimiz ve tüm dünyanı yakından ilgilendiren 2 şarkı Fransa için değildi. Bundan 3 hafta önce Türkiye’de benzeri ve ağır bir şekilde terör saldırılarını tanıdı. Fransız okulu öğrencileri de bugün bunu gördüler ve şahit oldular ve saygı duruşunda bulundular. Tüm dünya şunu görmüş oldu ki, Eyfel Kulesi’nin ışıkları söndüğü vakit sanki tüm dünya karanlığa bürünüyor. Biraz önce Fransızların oldukça önemli bir direniş şarkısını söyledik. Bu şarkı “Yoldaşım düşüyorsan, başkası için düşünüyorsun ve bir başkasının gölgesi senin yerine çıkıyor” idi. Biz kendi Türk dostlarımıza güveniyoruz” dedi.

Açıklamanın arkasından Fransız bir gazeteci Başkonsolos Domenach’a, “Fransa’ya bombalar gönderildiğinde sınırlarınızda tedbir alınması icap ettiğini bilmiyor muydunuz?” diye sordu. Başkonsolos Domenach da, “Ben şimdi buraya röportaj yapmaya gelmedim. Siyasal bir münakaşaya girmek istemiyorum. Bu mevzuyu birlikte konuşuruz” diye yanıt verdi.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kaynak Holding'e kayyum ataması

Kaynak Holding’e kayyum ataması

Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirkete mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kayyumlar, sabah polisin güvenlik önlemleri eşliğinde ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın