Ana Sayfa / Gündem / Bir yanda görkem, bir yanda sefalet
Selman bin Abdülaziz Al Suud

Bir yanda görkem, bir yanda sefalet

Antalya’da yapılacak olan G20 zirvesi için Türkiye’ye gelen ve Kundu’da bulunan Mardan Palace oteli bin kişilik mahiyetiyle beraber 18 milyon dolara kapatan Suudi Kral Selman’ın görkem dolu hayatına 2 km uzakta Suriyeli dramı yaşanıyor. Ülkelerindeki savaştan kaçarak turizm kenti Antalya’ya gelen ve tarlalarda çalışıp derme çatma çadırlarda yaşam mücadelesi veren onlarca Suriyeli, Suudi Kral Selman için ayrılan 600 metrekarelik kral dairesi kadar bir alanda açık havada sefalet içinde yaşıyorlar.

Ülkelerindeki savaştan kaçarak Türkiye’ye gelen ve Antalya’da kendi imkanlarıyla kurmuş oldukları derme çatma çadırlarda kalan Suriyeliler, yaklaşan kış mevsimi öncesi ayakta kalmaya çalışıyor. 3 sene evvel Türkiye’ye giriş yapan Suriyeliler; Kilis, Adana ve Hatay’da bir süre kaldıktan sonrasında hayatlarını devam ettirebilmek ve bir parça kuru ekmek için turizm ve ziraat kenti Antalya’ya göç etti.

KURDUKLARI 20 ADET DERME ÇATMA ÇADIRDA KALIYORLAR
Antalya’ya kapalı kasa ufak midibüslerle gelen Suriyeliler, ziraat işçiliği için merkez Aksu İlçesi Kundu Mahallesi’nde derme çatma 20 çadır kurdu. Bilhassa Halep, Rakka ve Deyrizor şehirlerindeki DAEŞ zulmünden kaçan Suriyeliler, burada zor koşullarda yaşıyor. Havaların soğuması ve yağmurların başlamasıyla beraber çadırları su basmasın diye hendekler kazan sığınmacılar, zemini toprak olan çadırda yaşam mücadelesi veriyor. Wc ve banyo şeklinde mecburi gereksinimlerini dışarıya kurmuş oldukları çadırlarda gideren Suriyeliler, kendilerine uzatılacak yardım eli bekliyor. Tüm bu olumsuzluklara karşın çocuklar hiçbir şeyden habersiz oyunlarına devam ediyor.

GÜNLÜK 20 LİRAYA TARLALARDA ÇALIŞIYORLAR
Suriyeliler yaşamlarını sürdürebilmek için günlüğü 20 TL’den pamuk, nar, çilek toplama ve çeşitli sera işlerine gidiyor. Çalışamayacak durumda olan kadın ve erkekler ise evde küçüklere bakıyor. Çadırlarda en büyük zorluğu bayanlar çekiyor. Bayanlar bir taraftan kovalarla içme suyu taşırken, tek oda çadırda hem çocuk bakıp hem de yiyecek yapıyor.

2 KİLOMETRE İLERDE LÜKS VE ŞATAFAT
Ortalama 200 kişinin sefalet içinde yaşamış olduğu 20 çadırın 2 kilometre yakınında ise ise G20 Liderler Zirvesine katılmak suretiyle Antalya’ya gelen Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud konaklıyor. 15 Kasım tarihinde başlayacak G-20 buluşması için Türkiye’ye gelen ilk konuk Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdülaziz Al Suud ve Prens El Velid Bin Telal olmuştu. Suriyelilerin çadırlarında yalnız 2 kilometre mesafede yer edinen Mardan Palace oteli kapatan Kral Selman ve heyeti için 546 saray odası ve 400 lüks vasıta kiralanmıştı. Lüks karşılama ve otel kapatmalar sebebiyle Arabistan Kralı Salman ülkesine, azca sayıda Suriyeli kabul ettiği için eleştirilmişti.

TÜRKİYE’YE MİNNET, DÜNYA LİDERLERİNE ÇAĞRI

Antalya’da yaşayan Suriyeliler ise oldukça yakınlarına kadar gelen Kral Selman’ın ve G20’ye katılacak liderlerin Suriye sorununa kayıtsız kalmamalarını ve kendilerine destek olmalarını istediler. Tercüman aracılığı ile konuşan Suriyeli kadın, “Kral durumumuzu bilmiyor mu, niçin bizlere yardım etmiyor. Türkiye haricinde bizi sahiplenen olmadı” diye sitemde bulundu. Suriyeliler, kendilerine sınır kapısını açan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Başbakan Ahmet Davutoğlu’na minnetttar olduklarını dile getirdiler.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Kaynak Holding'e kayyum ataması

Kaynak Holding’e kayyum ataması

Kaynak Holding bünyesindeki 19 şirkete mahkeme kararıyla kayyum atandı. Kayyumlar, sabah polisin güvenlik önlemleri eşliğinde ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın