Ana Sayfa / Emlak / Konya belediyesi Ankara yolunu parklarla donattı
Tema şehir Konya

Konya belediyesi Ankara yolunu parklarla donattı

Konya Büyükşehir Belediyesi, Ankara yolu üstünde 566 bin 790 metrekarelik alanda oluşturduğu Türk Yıldızları Parkı, Kardeş Şehirler Parkı ve Şehit Pilot Yüzbaşı Umut Özer Parkı, değişik temaları ile dikkat çekiyor. Konya belediyesi Ankara yolunu parklarla donattı.

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Akyürek, Konya’nın her yıl artan yeşil dokusu, kent genelinde her mevsim açan rengarenk çiçekleriyle örnek bir kent olduğunu belirtti. Son yıllarda yaptıkları çalışmalarla Konya’da oldukça sayıda büyük park inşa ettiklerini ve kişi başına düşen yeşil alan miktarını Konya merkezde 12 metrekareden 48 metrekareye yükselttiklerini belirten Başkan Akyürek, Ankara Yolu’nda hayata geçirdikleri 3 büyük parkın da şehrin yeşil dokusuna katkı sağladığını altını çizdi.

FARKLI TEMALARDA 3 PARK HAYATA GEÇTİ
Ankara Yolu’nda toplam 566 bin 790 metrekare alanda değişik temaları ile 3 parkı hayata geçirdiklerini kaydeden Başkan Akyürek, Türkiye’nin havacılık temalı ilk parkı olan Türk Yıldızları Parkı, Kardeş Şehirler Parkı ve Şehit Pilot Yüzbaşı Ümit Özer Parkı’nın şehrin yeni dinlenme alanları olduğunu ve oldukça beğeni topladığını dile getirdi. Bölgede daha önce inşa ettikleri Birlik Parkı, Bilim Merkezi bahçesindeki 100 bin metrekarelik yeşil alan ve çevre düzenlemeleri ile Ankara Yolu üstünde 1 milyon metrekarelik bir yeşil alan oluştuğunu anlatan Başkan Akyürek, yolun her iki tarafında da oluşturulan parklar, yeşil alanlar ve dinlenme alanlarının şehrin cazibesini artırdığını açıkladı.

TÜRKİYE’NİN HAVACILIK TEMALI İLK PARKI
Toplam 321 bin metrekarelik alana inşa edilen Türk Yıldızları Parkı’nda 210 bin metrekare çim alan, havacılık müzesi, anıt uçaklar,  NF-5 Türk Yıldızları şov uçakları, bin 200 vasıta kapasiteli otopark, yürüyüş yolları, çocuk oyun alanları, spor alanları, amfi, havuzlar bulunuyor. Yoğun ilgi gören parka monte edilen A300 tipi yolcu uçağı restoran olarak Konyalılara hizmet verecek.

ŞEHİT PİLOT YÜZBAŞI ÜMİT ÖZER PARKI
Toplam 200 bin metrekarelik alana kurulan parkta bin 100 araçlık otopark, basketbol sahası, fitness spor alanları, süs havuzları, piknik alanları, yürüyüş yolları bulunuyor.
Toplam alanı 45 bin 790 metrekare olan Kardeş Şehirler Parkı’nda 2 tane meydan, oturma alanları, yürüyüş yolları, 2 tane kuru havuz, Konya’nın kardeş şehirlerinin bilgilerinin yer almış olduğu 60 tane tabela ve ülkelerin bayrakları, 5 tane ahşap pergola ve dünya anıtı bulunuyor.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yapex yapı fuarı Antalya’da başlıyor

Bu sene 18-21 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya Expo Center’da 23’ncü kez kapılarını açmaya hazırlanan Yapex ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın