Ana Sayfa / Emlak / Konutlaşmada yeni Erzurum vizyonu başladı
erzurum toki

Konutlaşmada yeni Erzurum vizyonu başladı

Erzurum Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Sekmen, şehrin 4 bir yanında yapılan inşaatlarla il genelinde büyük bir kentsel dönüşüm atağı başlattıklarını söyledi.

Başkan Sekmen, Tarihi Müceldili Konağı’nda organize edilen basın toplantısında, TOKİ ve Erzurum Büyükşehir Belediyesi tarafınca yürütülen Palandöken Konutları ile alakalı kamuoyunu bilgilendirdi. Toplu Konut İdaresi (TOKİ) Başkanlığı Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca, ESKİ Genel Müdürü Mevlüt Vural,  Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Ali Rıza Kiremitci, Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Ünsal Kıraç, Selami Keskin, Cevat Öksüz ve Zafer Aynalı’nın da katılmış olduğu görüşmede Başkan Sekmen, kentte büyük bir konut açığının bulunduğunu açıkladı. Sekmen, şunları kaydetti: “TOKİ ve Büyükşehir Belediyemiz tarafınca Eski Mal Meydanı’nda 579 konutun yapımına devam ediliyor. Son zamanlarda gelişen ve değişen bir Erzurum’u görüyoruz. Altyapı ve üstyapı faaliyetleriyle Türkiye genelinde büyük bir hamle başlatmış bulunuyoruz. Şehrin 4 bir yanını şantiye alanına çevirdik. Bu kadim şehre daha güzel bir görünüm kazandıracağız. Gerek altyapı hizmetleri, gerek kentsel dönüşüm gerekse de öteki gereksinimleri karşılamak suretiyle yoğun bir çaba sarf ediyoruz. Bizim seçim dönemimizde şu şekilde bir vaadimiz vardı; ‘5 bin civarında konut yapılarak topluma arz edilmesi’ Bunun gereği olarak şuanda TOKİ tarafınca şehrimizde 2 bin konut yapılıyor. Bunlardan Mal Meydanı’nda 1200 civarında, 600 konut da Kaplıca’da, 150’de işyeri olmak suretiyle ortalama 2 bin konut yapılıyor. İnşallah bu devam edecek.”

“HEMŞERİLERİM KİRA ÖDER GİBİ EV SAHİBİ OLACAK”

Başkan Sekmen, Erzurumluların kira öder gibi ev sahibi olacağını kaydetti. Sekmen, şu şekilde devam etti: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’mızın; Dağ Mahallesi ve Mahallebaşı’ndan başlayarak Cumhuriyet Lisesi’nin üst tarafına doğru 4 bin konut hedefleri var. İnşallah ilkbaharda da onlar başlamış olacak. Büyükşehir Belediyesi olarak biz de Gölbaşı’nda Mavi Şehir’i başlattık. Arkasından Eski İtfaiye Evleri, Hasan-i Basri, Veyis Efendi olmak suretiyle yoğun bir konut yapımına giriştik. Hususi sektörümüz tarafınca da orta halli ve lüks konutların yapımı devam ediyor. TOKİ tarafından şu an tanıtımını yaptığımız 3+1 olarak sunulan 579 dairenin, aramızdaki protokol gereği kentsel dönüşüm, hak sahiplerinin tespiti, arsa ve yıkıntı bedeli tespiti, konut sahipleri Büyükşehir Belediyemiz tarafınca tespit edilerek lüzumlu hazırlıklar yapılmıştır. Kira öder gibi konut sahibi olma fırsatı sunulan bu projeyle, en uygun ödeme imkânını halkımızla buluşturuyoruz. Bakınız TOKİ yapmış olduğu birçok yerde genel anlamda konutları satışa sunduğu andan itibaren ödemeler başlıyor. Biz ise TOKİ Başkanımızla ikili görüşmeler yaparak, konutun içine yerleştiği andan itibaren aylık taksitlerle ödemeyi başlatıyoruz. Bir tek burada yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 25 peşinat alma söz konusu. Hangisi vatandaşımıza uygunsa o peşinatı ödemek suretiyle daire alımına gerçekleştirecek.” Sekmen, ev fiyatlarının her keseye uygun olduğunu hatırlattı. Sekmen, “En düşük konut fiyatı 119 bin 826 TL, en yüksek konut fiyatı da 151 bin 941 lira olarak belirlendi. Vade olarak da; 120 ay, 156 ay ve 180 ay olarak belirlendi. Ortalama 500 lira ile bin 140 TL arası aylık taksit imkânları mevcut. Müracaat bedeli 2 bin lira… Başvurular 19 Kasım’da başlıyor, 17 Aralık’ta sonlanıyor. Fazlaca talep olursa kura çekilecek. Şartları uyan konut almak isteyen vatandaşımız müracaatını yapacak, kurada hangi daire nasibine çıkarsa o evin sahibi olacak” diye konuştu.

NEW CITY PROJESİ
Sekmen, görüşmede New City Projesi ile ilgili değerlendirmede de bulundu. Sekmen, sözlerini şu şekilde sürdürdü: “New City olarak malum proje gereği bizim bir sözümüz vardı. Bu projede mağdur olan vatandaşlarımızla ilgili de TOKİ ile protokolümüzü yaptık. Bunlar şuandaki fiyatla, 100 metrekare 3+1 daire 85 bin lira bugünkü maliyet bedeli olarak belirledik. Buna derhal ilkbaharda 1200 konut olarak başlanacak. Şuana kadar bu projeyle ilgili bizlere müracaat eden vatandaş sayısı 1200’dür. Muhtemelen 24 ayda da tamamlanacak. Hiçbir peşinat olmadan, içine girmiş olduğu andan itibaren kira öder gibi taksit ödenecek. Bugünkü taksit bedeli 400 lira civarında, TOKİ en düşük memur maaşını baz alarak bir enflasyon farkı ilave ediyor, onlar ilave edilecek. 20 yılda eşit taksitlerle ödenecek, herhangi bir peşinat yok. Onun da protokolünü imzaladık. Talep halinde 2+1 ve 4+1 daireler de ilave edilebilecek. TOKİ Başkanımızla birlikte karar aldık ve imzaladık. Bu problem de böylece devletin güvencesi altına alınmış oldu.” Vatandaşın uygun fiyatlarla Erzurum’da ev sahibi olacağını kaydeden Sekmen, “Yurttaşlarımızın uygun fiyatta ev sahibi olmaları için aynı şekilde ‘Gölbaşı Mavi Şehir’ projesiyle eski ve metruk binaları yıkarak orada da bu şekilde güzel bir hizmeti başlattık. Oradaki fiyatlarımız da aşağı yukarı TOKİ ile aynı seviyede olacak. Değişiklik ve dönüşümde yenilikler sunmaya devam ettiğimiz şu günlerde, konutlaşmada yeni Erzurum vizyonunu başlattık. Tüm Türkiye inşallah görecek. Alın teri döken başta TOKİ Başkanımız ve diğer yetkililerle mesai arkadaşlarıma teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“EMEKLİLERE EV SÖZÜNÜ HAYATA GEÇİRECEĞİZ”
Başbakan’ın emeklilere yönelik ucuz konut vaadini de Erzurum’da süratli bir şekilde yerine getirmeye çalıştıklarına vurgu yapan Başkan Sekmen, “Ayrıca Başbakanımızın emeklilere ev sözü vardı. Emeklilere TOKİ kanalıyla şehrimizin çeşitli yerlerinde derhal 1000 konut yaptırma talebinde bulunacağım” dedi. Başkan Mehmet Sekmen, İmar İskân Blokları ile ilgili şu değerlendirmeyi yapmış oldu: “İmar İskan Blokları’ndan mağdur olan yurttaşlarımız eğer ‘Ben de bu projeden yararlanmak isterim’ derlerse bu şartlarla buradan faydalanabilecekler. Kısaca oradaki hakkından vazgeçerek bu şartlarla buradaki konutlara girebilecek. Ben bu projede, mağdur vatandaşlarımızla ilgili, bizlere büyük destek sağlayan Sayın Başbakanımız Prof. Dr. Ahmet Davutoğlu’na, Sayın Recep Akdağ Beye, Sayın Efkan Ala Beye ve milletvekillerimize teşekkür ediyorum. Bu mevzunun kabulünde onlarında büyük girişimleri oldu. Bu mevzuyu birlikte özetledik. Bu mevzuda Cumhurbaşkanımız devreye girdi. Aşağı yukarı 2 bin insan… İnanıyorum ki bu mevzuyu hala duymayanlar var, hala bizde telefonu olmayanlar da var. Gelip müracaat edemediler. Bir süre daha bekleyeceğiz, gelip müracaat ederlerse onların da bu imkandan faydalanmalarını sağlayacağız.”

TOKİ, ERZURUM’DA 48 ŞANTİYEDE ÇALIŞIYOR
TOKİ Finansman Daire Başkanı Ayhan Karaca da, kurumunun Erzurum’da yapmış olduğu çalışmaları anlattı. Başkan Karaca, şunları söyledi: “Toplu Konut İdaresi Başkanlığı Erzurum ilimizde şunları gerçekleştirdi: 48 şantiyede 7 bin 732 konut, 4 ilköğretim okulu, 8 lise, 5 cami, 14 spor salonu, 6 ticaret merkezi, 9 pansiyon, 3 sosyal tesis, 2 lojman, 2 çok amaçlı salon, engelsiz yaşam merkezi, 2 karakol, sevgi evi, yetiştirme yurdu, DAP Bölge Kalkınma İdaresi Başkanlığı hizmet binası, ilçe emniyet hizmet binası, lojistik depo ve müştemilatını yaptı. Proje aşamasında olan ve ihale çalışmaları devam eden projelerle beraber konut sayımız 12 bin 460 sayısına ulaşacak. Satışa sunacağımız proje ise, Eski Mal Meydanı’nda kentsel dönüşümden ürettiğimiz bir arsada 579 konutu kapsıyor. Bunların 222 adedi C tipi dediğimiz brüt 115 metrekare 3 oda 1 salondan oluşan nitelikli konutlardır. 327 adedi ise B tipi dediğimiz 120 metrekarelik 3 oda 1 salondan oluşuyor. Bunlara yurttaşlarımız 19 Kasım ile 17 Aralık tarihleri içinde müracaat edebilecekler.”

KONUTLARLA İLGİLİ ÖDEME İMKÂNLARI
Ayhan Karaca, konutlarla ilgili ödeme imkânlarından da bahsederek, sözlerini şu şekilde tamamladı: “Erzurum’daki tüm Halk Bankaları bu mevzuda yetkilidir. Müracaat etmek isteyenler kimliğiyle beraber 2 bin lira müracaat bedeli yatırarak hak sahibi olabiliyorlar. Toplu Konut İdaresi’nin hiçbir uygulamasında şuana kadar yapılmayanı Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın hususi isteği üstüne yaptık. Başkanımızın isteği üstüne taksitleri teslimden sonrasında kısaca evin içine girince ödemeye başlayacaklar. Evin içine girince taksiti ödemeye başlaması demek dönem artışının da evin içine girince başlamasına sebebiyet veriyor. Bu proje kapsamında yaptığımız konutların müracaat yerleri belirttiğim gibi 19 Kasım ile 17 Aralık arası Halk Bankası Şubeleri, taksitler de evin içerisine girince başlamış olacak. Burada 3 tane ödeme alternatifimiz var, yüzde 10, yüzde 15 ve yüzde 25 peşinat seçenekleri. Bunları yüzde 10 ödediğinde 120 ay taksiti var, yüzde 15 ödediğinde 156 ay ve yüzde 25 ödediğinde 180 ay taksit… Burada da vadeleri Sayın Büyükşehir Belediye Başkanımızın ricasıyla uzattık. Normal olan şartlarda en uzun vademiz 3+1 konutta 120 aydı. Başkanımızın ricasıyla 180’aya kadar çıkardık. En düşük taksitimiz ortalama 500 lira… Bu taksiti ödeme de evin içine girince kısaca oturunca başlıyor. Başvuruları belirttiğimiz tarihler içinde aldıktan sonrasında inşallah 24 Aralık’ta da kuramızı çekeceğiz.” Konuşmaların arkasından Erzurum Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcısı Selami Keskin, ‘Kevelciler Kentsel Dönüşüm Projesi’ ve ‘Dağ Mahallesi Projesi ile ilgili sunum yaptı.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yapex yapı fuarı Antalya’da başlıyor

Bu sene 18-21 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya Expo Center’da 23’ncü kez kapılarını açmaya hazırlanan Yapex ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın