Ana Sayfa / Emlak / 3. Köprü için birleşmeye son 415 metre
3ncukopru

3. Köprü için birleşmeye son 415 metre

3. Boğaz Köprüsünde iki yakanın birleşmesine 415 metre kaldı. Köprünün 923 tonluk en ağır tabliyesi olan 20’inci tabliye de yerleştirildi. Böylece 59 tabliyeden 41’inin montaj ve kaynak işlemi bitti.

ICA’nın hayata geçirdiği 3’üncü Boğaz Köprüsü olan Yavuz Sultan Selim Köprüsü projesinde çelik tabliye montaj işlemlerinde son viraja girildi. Köprüde en ağırı 923 ton olan 59 çelik tabliyeden 41’inin montaj ve kaynak işlemleri sonlandı. 41 çelik tabliyelerinin montajının tamamlanmasıyla beraber iki yakanın birleşmesine 415 metre kalmış oldu. Bu sayede çelik tabliye montajında bir ay 170 metre ilerleme sağlandı.

EĞİK ASKI HALAT MONTAJINDA 5500 KİLOMETRE KABLO ÇEKİLDİ
Köprüyü taşıyacak iki sistemden önde gelen eğik askı halatlarının montaj işlemlerinde sona gelindi. Eğik askı halatlarından 156’sının montaj işlemi tamamlanırken, ana açıklıktaki 44 çelik tabliyenin asılmasında kullanılacak eğik askı halatların 5’te 4’ünden fazlasının montaj işlemi bitirilmiş oldu. Toplam ağırlığı 8 bin 787 ton olan, eğik askı halatlarının uzunlukları ise 154 ile 597 metre içinde değişiyor. Çapları 225 ile 315 milimetre olan “ductların” içinde yer edinen halatların toplam büklüm uzunluğu 6500 kilometreye kadar ulaşıyor. Her bir büklüm içinde çapı 5,2 milimetre olan, 7 tel bulunuyor.

ANA KABLO ÇEKİMİ TAMAMLANDI
3. Boğaz Köprüsü Projesinde hem Avrupa hem de Asya Yakasındaki çalışmalarla eş zamanlı olarak sürdürülen ana kablo çekim işlemi de tamamlandı. Toplam 13 bin ton olan iki ana kablo kendi ağırlıklarının yanı sıra 40 bin ton yük taşıyacak. Ağustos ayında başlanan ana kablo çekim işlemi 2 ay şeklinde kısa sürede sona ererken, çalışmalar kapsamında 71 bin 645 kilometre halat çekildi.

21. TABLİYEDEN SONRAKİ TABLİYELER ASKI HALATLA KALDIRILACAK
Öte taraftan 21. çelik tabliyeden sonrasında eğik askılı halatların konulması işleminde değişikliğe gidilecek. Deniz kanalıyla gelen çelik tabliyeler artık askı halatlarıyla kaldırılmaya başlanılarak, yalnız eğik askı halatlar değil hem de ana halata bağlanılacak askı halatları da çelik tabliyelerin taşıtılmasında görev almaya başlayacaklar. Bundan dolayı kalan son 2 halat olan 21. ve 22.eğik askı halatlar yapım yöntemine nazaran farklı aşamalarda bağlanacaklar.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Yapex yapı fuarı Antalya’da başlıyor

Bu sene 18-21 Kasım 2015 tarihlerinde Antalya Expo Center’da 23’ncü kez kapılarını açmaya hazırlanan Yapex ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın