Ana Sayfa / Emlak / Türkmenistan ile Kazakistan’ı birbirine bağladı
nata

Türkmenistan ile Kazakistan’ı birbirine bağladı

Ankara merkezli Nata Holding, Türkmenistan’da çölün ortasında şantiye kurarak 9 ayda 27 kilometrelik demir yolu hattını tamamladı. Bu hat ile Türkmenistan ile Kazakistan’ı birbirine bağlayan şirket, Türk firmalarının sektördeki iddiasını bir kez daha ortaya koydu.

Adını ilk olarak News Record (ENR) tarafından açıklanan “Dünyanın En Büyük 225 Uluslararası Müteahhidi” sıralamasında 33 Türk şirket arasında yer alarak duyuran Nata Holding, devler liginde yeni projelerle sahada. Şirket, kışın eksi 25 dereceyi, yazları ise 60 dereceyi gören sıkıntılı hava koşullarında Türkmenistan Serhatkaya sınırından Kazakistan’ı 27x 2 kilometrelik demir yolu hattıyla birbirine bağladı. Türkmenistan‘ın her köşesinde yol ve dere geçişlerinde 200 köprü inşa eden Nata Holding, Bereket ve Serhetyaka şehirlerinde tren yolu sinyalizasyonu ve tren garının inşaatını zamanından ilkin tamamlamanın gururunu yaşıyor.

Ankara’ya yapmış olduğu yatırımlarla isminden sıkça söz ettiren Nata Holding Yönetim Kurulu Başkanı Namık Tanık, Bereket’e fabrika kurduklarını ve Serhetyaka Oğuzhan arasında 234 kilometre uzunluğunda 110 kilovat elektrik iletim hattı inşaatını yaptıklarını belirtti. Türkmenistan pazarının cazip olduğunu ve yabancı ortaklar için uygun koşulların oluşturulduğunu anlatan Tanık, “İşlerini zamanında bitiren müteahhitlerin ödemeleri derhal yapılıyor. Şunu da belirtmem gerekiyor ki Devlet Başkanı Gurbanguli Berdimuhamedov, Türk şirketlerinin rahat çalışabilmesi için her türlü kolaylığı sağlıyor” dedi.

“TÜRKMENİSTAN İKİNCİ EVİM OLDU”
Benzer başka bir proje olan Buzhu ve Serhetyaka istasyonları arasında 131 kilometre mesafeli enerji sinyalizasyon, bağlantı donatılarının tedariki ve inşaat, puantaj işlerinin de sona geldiğini kaydeden Namık Tanık, şimdiye kadar Türkmenistan’ın tüm eyaletlerinde pek fazlaca değişik mevzuda mühim projeleri hayata geçirdiklerinin altını çizdi. Tanık, “Türkmenistan ikinci evim oldu, mesaimin çoğu Türkmenistan’da işimin başında geçiyor. Elektrifikasyon ve telekomünikasyon mevzularında mühim projeleri yürütüyoruz. Ek olarak Bereket-Etrek arası 250 kilometrelik elektrik, sinyalizasyon, demir yolu iletişim işleri ile başkent Aşkabat’ın içinden geçen Karakum Kanalı’na inşa etmiş olduğu çelik köprünün tamamlanması ile Türkmenistan ulaşımında mühim bir problemi çözmüş olduk” şeklinde konuştu.

Alt yapı işinin baba mesleği olduğunu, bu yüzden kendisi için oldukça anlamlı olduğunu kaydeden Tanık, “Aşgabat’ta çok mühim bir projeye daha imza attık. 59 kilometre uzunluğundaki ana arter üstünde yer edinen yolların yapımını üstlendik. Bu yollar üstünde yer edinen 18 tane köprülü kavşak, 54 tane yaya alt geçidi, bu yollar üstünde yer edinen yağmur suyu, kanalizasyon ve içme suyu, teknik galeri, yapısal ve bitkisel peyzaj çalışmaları, yatay ve dikey trafik işaretlemesi, sinyalizasyon ve yol aydınlatmaları işlerini büyük bir özveriyle tamamlamaktayız” dedi.
Türkmenistan’ın Bereket şehrinde beton direk, köprü girişi, bordür taşı, boru ve çeşitli prefabrik ürünler üreten Nata Holding bünyesinde Nata-Net-Hocalık cemiyeti adı altında Türkmenistan şirketi olarak faaliyet göstermekte olan Çohanlı ve Bereket ilçelerinde iki fabrikası bulunuyor.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

3ncukopru

3. Köprü için birleşmeye son 415 metre

3. Boğaz Köprüsünde iki yakanın birleşmesine 415 metre kaldı. Köprünün 923 tonluk en ağır tabliyesi ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın