Ana Sayfa / Ekonomi / S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit ett
Türkiye'nin kredi notu

S&P Türkiye’nin kredi notunu teyit ett

Internasyonal kredi derecelendirme kuruluşu S&P Türkiye’nin BB+ olan kredi notunu teyit etti, görünümü de negatif olarak korudu.

Kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor’s (S&P) Türkiye’nin kredi notuyla ilgili izahat yapmış oldu. Kurum Türkiye’nin yabancı para cinsinden BB+ olan notunu ve negatif görünümü teyit etti.

Açıklamada, “Türkiye’nin esnek döviz kuru ve bankacılık sistemi dış şoklara karşı tampon olacak, bu yüzden mahalli ve yabancı para cinsinden not teyit edildi. Görünüm, dış finansmanın daha pahalı, kurumsal denetim ve dengelerin daha da kötüleşeceği alternatif senaryo risklerini dikkate alıyor. Global ekonomik ortamdaki belirsizlik, Fed faizlerindeki artış Türkiye’deki gerçek faizleri artırabilir ” ifadelerine yer verildi.

S&P, 2015 senesinde büyümenin yüzde 3.1 olmasını beklediğini deklare etti.

Standard & Poor’s, 8 Mayıs’ta yapmış olduğu değerlendirmede de yabancı para cinsinden olan nota dokunmamış, sadece mahalli para cinsinden kredi notunu BBB’den BBB-‘ye düşürmüş, görünümü negatifte tutmuştu.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ihlamur

Kilosu 180 lirayı buldu

Kış aylarının olmazsa olmaz içeceği olan ıhlamurun kilosu 180 lirayı buldu. Vatandaşların gribe karşı en ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın