Ana Sayfa / Ekonomi / Otomotiv sanayii ihracatında yuzde 10 büyüme
otomotiv

Otomotiv sanayii ihracatında yuzde 10 büyüme

Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, otomotiv sanayii ihracatında küçülme olmadığını, tam aksine Euro bazında yüzde 10 gelişme olduğunu belirtti.

TAYSAD ve Ekol Lojistik, Uludağ İhracatçılar Birliği’nde (UİB) ‘otomotiv sektöründe ithalat ve ihracat yönetimi’ konulu açık oturum tertiplendi. Panelin açılışında konuşan Taşıt Araçları Yan Sanayicileri Derneği (TAYSAD) Genel Koordinatörü Süheyl Baybalı, ithalat lojistiğine bakıldığı süre en mühim partnerin Avrupa olduğunu belirtti.

Avrupa’nın peşinden ABD’nin geldiğini anlatan Başbalı, “İthalatçıların en mühim problemi geçici olarak ithal edilen ambalaj malzemeleridir. Bunun yanı sıra nakliye maliyeti ve gümrük maliyeti de vardır. Firmalar rekabetçi olabilmeleri için bu unsurlarda çeşitli çalışmaları sürdürmek zorunda. Nakliye maliyetini bir tek Türkiye’de değil yurt dışında da konuşuyoruz. Bununla beraber Ekonomi Bakanlığı ve UİB ile beraber TAYSAD’ın yürütmekte olduğu çalişmalar da vardır. Bazı lojistik merkezi çalışmalarını da seçimler sebebiyle geciktirmiş olsak da inşallah 2016 yılının başlangıcında bu çalışmalarımız tamamlanmış olacağız. Ilk olarak Avrupa’da bunu tamamlamayı hedefliyoruz” dedi.

Türkiye’nin tedarikçi endüstri ihracatının yüzde 75’inin AB ülkelerine olduğunu anlatan Baybalı, “Bu şekilde olduğundan en fazla sorun AB’den ithalatta ve AB’ye ihracatta oluyor. AB dışı ülkelerin içinde ABD’nin bizim için değişik bir önemi var. Bu seneden itibaren değişik ihracat rakamlarını görmeye başladık. Yeni projeler ve ana endüstri projeleriyle beraber tedarikçi sanayi oralarda daha çok faaliyette olacak. ABD’ye ihracatımız artacak” şeklinde konuştu.

Otomotiv sanayiinin ihracatının dolar bazında düşmüş gibi göründüğünü anlatan Genel Koordinatör Baybalı, “Bu düşüş Türkiye’nin ihracatı gibi. Fakat euro bazında yüzde 10 gelişme vardır. Bu oldukça net. Geçen seneye nazaran euro bazında hem ana sanayiin, hem de tedarikçi sanayiin ihracatı büyümüştür. Doğrusu bu sektörün adette bir küçülmesi yok. Bu, tamamen çapraz kur etkisiyle dolar euro paritesi etkisinden kaynaklanmakta. Ağırlıklı yüze 75 olan ihracatın etkisiyle dolar bazında bir küçülme görülüyor” diye konuştu.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Vw

80 senedir böylesini yaşamamıştı

Dünya’nın en büyük araba markalarından Volkswagen’de yaşanılan emisyon skandalı satışların düşmesine neden oldu. ABD Çevre Koruma ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın