Ana Sayfa / Ekonomi / Narenciye’de ithalat yüzde 35 artış gösterdi
narenciye

Narenciye’de ithalat yüzde 35 artış gösterdi

Narenciye ihracatının temsilcileri, ihracatta yaşanmış olan problemler ve çözüm önerilerini Mersin Valisi Özdemir Çakacak ile paylaştı. Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, narenciye ihracatının 2015 Ekim ayında yüzde 35 arttığını bildirdi.

Vali Çakacak, Akdeniz İhracatçı Birlikleri’ne (AKİB) bağlı Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Kavak, Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kemal Kaçmaz, Gümrük Bölge Müdürü Murat Kahraman, Ulusal Turunçgil Konseyi mensubu Murat Ateş ile Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürü Kadir Çiftepala, Zirai Karantina Müdürü Ali Erden ve ihracatçılarla bir araya geldi. Sahil Valilik binasında meydana gelen görüşmede, Mersin’deki narenciye üretiminin durumu, ürünlerin pazarlanması ve ihracatı, karşılaşılan problemler ve çözüm önerileri görüşüldü.
Görüşmede, 2015 yılı narenciye ihracat sezonu ile ilgili Vali Çakacak’a bilgiler veren Akdeniz Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği Başkanı Kavak, Ekim ayı itibariyle meydana gelen narenciye ihracatında yüzde 35’lik artış sağlandığını kaydetti.

Ulusal Turunçgil Konseyi Başkanı Kaçmaz da yapısı gereği narenciyenin kolay bozulabilen bir ürün olduğunu, bundan dolayı de ihracatı esnasında daha önceleri bazı problemler yaşandığını belirtti. Bu sorunların Çakacak’ın önderliğinde yürütülen çalışmalar yardımıyla kısa sürede aşıldığını vurgulayan Kaçmaz, Çakacak’a teşekkür etti.
Mersin’i “narenciyenin başkenti” olarak niteleyen Vali Çakacak ise narenciyenin ve narenciye ürünlerinin, Mersin ve bölge ekonomisi açısından önemini altını çizdi. Bu tür toplantıların, tarafları bir araya getirerek, karşılıklı görüşme imkanı sağladığını kaydeden Çakacak, bu sayede ihracat sürecinde yaşanabilecek sorunları ve riskleri en aza indirebilmek için neler yapılması icap ettiğinin en sıhhatli şekilde değerlendirilebildiğini açıkladı.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ihlamur

Kilosu 180 lirayı buldu

Kış aylarının olmazsa olmaz içeceği olan ıhlamurun kilosu 180 lirayı buldu. Vatandaşların gribe karşı en ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın