Ana Sayfa / Ekonomi / 80 senedir böylesini yaşamamıştı
Vw

80 senedir böylesini yaşamamıştı

Dünya’nın en büyük araba markalarından Volkswagen’de yaşanılan emisyon skandalı satışların düşmesine neden oldu.

ABD Çevre Koruma Dairesi (EPA) tarafınca, dizel motorlu otomobillerdeki emisyon değerleri manipülasyonunun ortaya çıkarılması Volkswagen’i 80 senelik tarihinin en derin krizine sürükledi. Emisyon skandalının ortaya çıkmasının arkasından Volkswagen’in otomobil satışlarındaki gerileme artık rakamlara yansıdı. Skandalın ortaya çıkmasının birinci ayında AB piyasalarındaki satışlarda önce durgunluk sonrasında düşüş yaşandığı ortaya çıktı. İngiltere’de satışları geçen yıla bakılırsa bile yüzde 9,8 oranında düşüş yaşanırken, İtalya’da otomobil piyasasında 8,6 oranında artış, Volkswagen satışlarında 7’lik bir düşüş yaşandığı açıklandı.

Fransa ve Almanya pazarında daralmanın yüzde 2’lere kadar çıkmış olduğu vurgulandı. Volkswagen otomobil satışlarında olabildiği kadar dünya borsalarındaki kaybıyla da şirketi zor duruma düşürdü. Şirket emisyon skandalı ardından uğramış olduğu zararı en aza indirebilmek için emisyon skandalında adı geçmeyen modelleri daha çok satabilmek için kampanyalar yaparak satışı arttırmayı deniyor. 8,5 milyon otomobili servise çağırmak zorunda kalan Volkswagen, benzin motorlu 800 bin aracın yakıt sarfiyatını düşük göstererek karbondioksit emisyon değerlerini manipüle ettiğini de itiraf etmek mecburiyetinde bırakılmıştı.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ihlamur

Kilosu 180 lirayı buldu

Kış aylarının olmazsa olmaz içeceği olan ıhlamurun kilosu 180 lirayı buldu. Vatandaşların gribe karşı en ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın