Ana Sayfa / Ekonomi / 132 firmanın katıldığı Tenkotarım’15 fuarı kapılarını açtı
TEKNOTARIM’15

132 firmanın katıldığı Tenkotarım’15 fuarı kapılarını açtı

Bu yıl 132 firmanın katıldığı Teknotarım’15 fuarının açılışına Manisa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Mehmet Güzgülü, Yunusemre Belediye Başkanı Dr. Mehmet Çerçi, Yunusemre Belediye Başkan Yardımcıları Ramis Şiyak, Ahmet Songüler, Manisa Valisi Erdoğan Bektaş, Yunusemre Kaymakamı Yüksel Topal, Şehzadeler Kaymakamı İsmail Çorumluoğlu, Şehzadeler Belediye Başkan Yardımcıları Bilal Demir, İsmail Önal, Şule Uygur, STK Başkanları, çiftçiler ve diğer davetliler katıldı.

Fuar açılışındaki Manisa Valisi Erdoğan Bektaş konuşmasında, Manisa’nın Türkiye’nin en avantajlı şehri konumunda olduğunu ve verimli tarım arazilerinin daha fazla geliştirilecek projelerle koruma altına alınmasının önemli olduğunu söyledi. Manisa bölgesindeki tarım arazilerinin oldukça ciddi bir baskı ve tehdit altında bulunduğunu belirten Vali Bektaş, bu tehditlerin bertaraf edilerek tarımın koruma altına alınması gerektiğini söyledi.

Bu yıl 9’uncusu düzenlenen ve SNS Fuarcılık tarafından organize edilen Teknotarım’15 Manisa Tarım ve Hayvancılık Fuarı Manisa Fuar Merkezinde ziyaretçilerini bekliyor.

Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasından sonra konuşma yapan Manisa Valisi Erdoğan Bektaş Manisa tarımını bekleyen tehlikelere dikkat çekerken, tehlikelerin hayata geçirilebilecek projelerle karşı durulabileceğini kaydetti.

Bu kadar geniş kapsamlı bir fuarı 9 senedir devam ettirebildikleri sebebi ile SNS Fuarcılık’a da teşekkür ederek konuşmasına başlayan Erdoğan Bektaş, “Manisa’da ciddi bir tarım potansiyeli var. Bu tarımın avantajları var ama tehditleri de var. Bu tehditlere karşı tarımın korumaya alınması gerekiyor. Nedir bu tehditler, ciddi bir sanayisi var Manisa’nın. Yapılan, yapılmakta olan ve yapılacak olan ciddi alt yapı ve lojistik imkanları karşılamaya hazırlanıyor Manisa. İstanbul-İzmir Otoyolu inşaatı gün saymaya başladı. Yine Trakya Avrupa’dan gelip Çanakkale’den İstanbul otoyoluna bağlanacak olan bir yeni otoyol ihalesi gün sayıyor. Hemen yanı başımızda Türkiye’nin ilk ve tek transfer limanı Çandarlı Limanı gün sayıyor. Ankara-İzmir otoyolu o da Manisa’nın yanı başından geçecek. Onun da ihalesi gün sayıyor. Ankara-İzmir hızlı tren hattı inşaatı başladı. İnşallah onun da bitişi gün sayacak. Aynı şekilde Bandırma üzerinden gelip Çandarlı Limanına oradan da İzmir’e ulaşacak olan yük de taşımaya müsait bir yeni hızlı tren hattının proje hazırlıkları devam ediyor. İhale hazırlıkları devam eden Çanakkale Boğaz Köprüsünde ayrıca tren hattının da olması için Karayolları Genel Müdürlüğü şuanda bir çalışma yürütüyor. Birçok organize sanayi bölgelerimiz sıkıştı tıkandı. Yeni daha büyük kapasitede OSB’lerin startını vermiş durumdayız. Alaşehir Bölgesinde ülkenin en sıcak suyu bulundu 287 derece ile. İlk santraller devreye girdi. 500 megavatlık bir kapasite söz konusuyken geçen hafta bana ifade edilen rakam bin megavata doğru her açılan kuyuyla, her yeni sıcak suyla kapasite giderek gelişiyor. Ciddi anlamda rüzgar enerjisi potansiyelimiz var, güneş enerjisi potansiyelimiz var. Termik santrallerimiz oluyor, olmak üzere. Bunlara paralel de bir şehirleşme betonlaşma sürecini yaşamamız gerekiyor” dedi.

Gündemdeki gelişmelerin baskı ve tehdit oluşturduğuna değinen Vali Erdoğan Bektaş, “Bütün bunlara baktığımızda gerçekten bölgemizin ciddi, verimli, yüksek kapasiteli tarım kabiliyetinin, tarım potansiyelinin bir baskı altında olduğunu ve korumaya ihtiyacı olduğunu söylemek zorundayız. Gerçekten de bu ülkemizin en önemli, en verimli ovalarından, en çok tarım ürünü ihracını bize mümkün kılan ovalarından birini nasıl bu gibi gelişmelere kurban etmeden geleceğe, torunlarımıza taşımayı başaracağız. Bunun için iki formül geliştirdik ve ifade ettik. Artık seçimleri arkamızda bıraktığımızı ve uzun vadede istikrarlı bir hükümete ulaştığımızı varsaydığımızdan yola çıkarak, projemizin hayata geçmesinin biraz daha kuvvetlendiğini ifade edebiliriz. Nedir bu proje? Proje, Manisa Ovasında kapalı devre basınçlı sulama sistemi beraberinde arazi toplulaştırması ile çağdaş tarıma geçmek. Yeni dönemde Manisa bunu başarmak zorunda. Bir diğer projemizde organik tarım projesi. 600 bin hektar alanın tamamını hedefleyen bir büyük organik tarım projesi başlatmış durumdayız. Bu iki projeyi gerçekleştirdiğimizde, yarısını gerçekleştirdiğimizde, gerçekleştirme yoluna girdiğimizde otomatik olarak biz tarım potansiyelimizde yer alan arazilerimizi korumaya almış olacağız” diye konuştu.

“Başkalarının ırgatı oluruz”
Manisa’daki OSB’lerin bir çoğunun dolduğunu ve yeni Organize Sanayi Bölgeleri açıldığına vurgu yapan Vali Bektaş, bölgede istihdam yükü ağır bir sanayi arayışında bulunmadıklarını belirtti. Vali Bektaş, “İhtisas OSB’lerle yüksek teknolojik karakterli bir sanayi, katma değeri yüksek bir sanayi, ürün üreten bir sanayi, ihracat kapasitesi yüksek bir sanayi ihtiyacındayız, hevesindeyiz, isteğindeyiz. Türkiye eski Türkiye değil, Manisa eski Manisa değil. Manisa’nın şartları Türkiye genelinin şartlarından çok daha fazla bize avantajlar, imkanlar sunuyor. Bu avantajları, imkanları değerlendirmeyi bilemezsek, başaramazsak, kabahat bizimdir başkasının değil. Kimseye bir şey söylememize gerek yok. Biz bu işi, benim söyleyebildiğim iki proje, iki de siz söyleyin ve biz bu işi başaralım. Bilinçli, planlı, projeli, stratejisi olan, hareket planı olan, yol haritası olan işler olarak yapmamız lazım. Yoksa aldığımız sonuçlar, bizi ırgatlıktan, bizi başkalarının markalarına boğaz tokluğuna çalışmaktan kurtaramaz. Bu iş profesyonel bir iştir. Bu iş uzmanlık isteyen bir iştir. Bu iş kafa yorma, ter akıtma, emek verme, işbirliğiyle gitme ihtiyacı olan bir iştir” dedi.

Yapılan konuşmaların ardından protokol üyeleri ile birlikte kurdele kesimi ve fuarın açılışı yapıldı. Teknotarım 2015 Fuarı 8 Kasım Pazar akşamına kadar her gün saat 10:00 – 19:00 saatleri arasında dolaşılabilecek. Manisa Büyükşehir Belediyesi 17 semtten kaldıracağı servislerle üreticileri fuar alanına bedelsiz olarak taşıyacak.

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ihlamur

Kilosu 180 lirayı buldu

Kış aylarının olmazsa olmaz içeceği olan ıhlamurun kilosu 180 lirayı buldu. Vatandaşların gribe karşı en ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın