Ana Sayfa / Ekonomi / İlk yerli otomobil tesisini Mardin’de istiyorlar
NURETTİN KASAP

İlk yerli otomobil tesisini Mardin’de istiyorlar

Müstakil Sanayici ve İş Adamları Derneği (MÜSİAD) Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, Türkiye’nin ilk yerli araba fabrikasının Mardin ilinde kurulmasını talep etti.

MÜSİAD Mardin Şube Başkanı Nurettin Kasap, dernek binasında basın bildirisi yaparak faaliyete geçecek olan ilk yerli araba fabrikasının şehirlerinde kurulmasını talep etti. Mardin ilinde sanayi, tarım ürünlerine bağlı orta ve küçük ölçekli tesislerin varolduğunu belirten Nurettin Kasap, bir yada iki tane büyük sanayi tesisininde bulunduğunu, fakat sanayi sektörünün düşük düzeyde olduğunu söyledi. Şehirde işsizliğin oldukça yüksek seviyede olduğunu belirten Kasap, buna rağmen Mardin’in potansiyel bakımından yüksek önemli bir konumda olduğunu ilave etti. Kasap, “İki ülkeye sınır komşuluğu, Ortadoğu’ya açılan kapı ve Mersin limanına 600 kilometre uzaklıkta olması avantajdır. Mersin-Habur arasında yapılacak olan yüksek hızlı tren ile nakliye sorunu büyük ölçüde çözülecektir” dedi.

Organize Sanayi Bölgesi’nde doluluk oranlarının çok yüksek seviyede olduğuna vurgu yapan Kasap, 2. Organize Sanayi Bölgesi’nin altyapı projelerinin ilgili bakanlığa teslim edildiğini bildirdi. Kasap, “Toplam alan bin 40 dönüm ve imarlı hali 630 dönüm olan 2. OSB’de ilk yerli otomobil fabrikası kurulabilir. Tertemiz, daha 1 karış alanı hiçbir firmaya tahsis edilmemiş bir OSB. Medeniyetler şehrine medeniyet markalı otomobil yakışır. Sanayii, lojistik, işsizlik, istikrar ve güven anlamında bölgemize çok katkı sağlayacaktır” şeklinde konuştu.

Bunu ülkede hükümetin kurulamadığı bir süreçte dile getirmek istemediklerini fakat 1 kasım seçimlerinin sona ermesiyle ülkede istikrarın ışık yaktığını anlatan Kasap, şunları söyledi:

“Yerli otomobil tesisi için birkaç ilimiz talepte bulundu, birkaç ilde sırada ya da hazırlık yaptıklarını biliyoruz. Bu illerin çoğu Marmara ve batı illerimizdir. Eğer Doğu’ya destek çıkılması isteniyorsa sözün icraata dönüşmesi gerekir. Bu fabrikayı Güneydoğu’ya ve ilimize yapılmasını istiyor ve hak ediyoruz.”

İHA

Editör Hakkında : İrfan Çevik

İrfan Çevik
1973 İstanbul doğumlu olan İrfan ÇEVİK Marmara Üniversitesi İşletme bölümünden mezundur. Emlak piyasaları, sağlık, ekonomi ve borsa analiz konularında uzman olan editörümüz İyi derecede arapça bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

Ihlamur

Kilosu 180 lirayı buldu

Kış aylarının olmazsa olmaz içeceği olan ıhlamurun kilosu 180 lirayı buldu. Vatandaşların gribe karşı en ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın