Ana Sayfa / Dünya / Nepal’de bir ilk. Cumhurbaşkanı artık bir kadın.
BİDHYA BHANDARİ

Nepal’de bir ilk. Cumhurbaşkanı artık bir kadın.

Nepal’de bir ilk gerçekleşti ve tarihinde ilk kez bir kadın Cumhurbaşkanı’na sahip oldu.

Nepal Meclisi, Komünist Parti lideri olan ve bugüne kadar kadın hakları için verdiği mücadele ile bilinen Bidhya Bhandari’yi Nepal’in yeni Cumhurbaşkanı olarak seçti.

Toplam 327 oy alan Bidhya Bhandari, ülkenin tarihinde seçilen ilk kadın cumhurbaşkanı oldu. Nepal Parlamentosu, bugün gerçekleşen oylama ile ülkelerinin yeni cumhurbaşkanını belirledi. Yapılan oylamanın sonucunda ise 214 oy alan rakibinden 113 oy fazla, yani 327 oy almayı başaran Komünist Parti Lideri Bidhya Bhandari, ülkenin yeni cumhurbaşkanı olarak göreve getirildi. Nepal’in Başbakanı Khadga Prasad Oli tarafından yönetilen partininde genel başkan yardımcılığı görevini yürüten Bhandari, meclis oylamasının ardından ülkenin tarihteki ilk kadın cumhurbaşkanı oldu.

Halen görevi yürütmekte olan Cumhurbaşkanı Ram Baran Yadav ise 2008 yılında göreve getirilmişti.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

sondadika

Uçaklar IŞİD mevzilerini vurdu

Koalisyon güçlerine ilişkin uçaklar Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesi kırsalındaki terör örgütü IŞİD mevzilerini ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın