Ana Sayfa / Dünya / Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan Sinan Paşa Camisi’ne ziyaret
SİNAN PAŞA CAMİSİ
SİNAN PAŞA CAMİSİ

Avusturya Cumhurbaşkanı’ndan Sinan Paşa Camisi’ne ziyaret

Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer, Kosova Cumhurbaşkanı Atifete Jahjaga ile birlikte Prizren’i ziyaret etti. Kosova İslam Birliği Başkanı Naim Tërnava tarafından cami önünde karşılanan Avusturya Cumhurbaşkanı Fischer, tarihi Sinan Paşa Camisi’ni ziyaret etti. Ziyarete Kosova Katolik Kilisesi lideri Dodë Gjergji’de eşlik etti.

Camiye girerken ayakkabılarını çıkarmayı ihmal etmeyen Fischer, 16. asırda yapılan Osmanlı’ya ait eser tarihi Sinan Paşa Camisi’ni büyük bir ilgi ile inceledi. Kosova Müftüsü Naim Tërnava, Avusturya’nın Kosova’yı en zor zamanlarda desteklemesinden ve Kosovalıların hep yanında olmasından dolayı teşekkürlerini bildirdi ve “Burası, dinlerin nasıl saygılanmasının gerektiğine dair tüm insanların esinlendiği yerdir” diye konuştu.

Avusturya Cumhurbaşkanı Heinz Fischer de, “1 kere görmek, 10 kere dinlemekten iyidir” deyimini dile getirerek, “Şimdi dinlediklerimi kendi gözlerimle görüyorum” dedi.

Daha sonra Prizren baş imamı, Fischer’e 1615 yılında yapılan Sinan Paşa Camisi’nin tarihçesi hakkında bilgi verdi. Bu sırada ilginç bir diyalog gelişti. Fischer’in baş imama kaç yıllık imamlık yaptığı sorusuna, baş imamın 40 imamlık yaptığı cevabını vermesi üzerine Fischer’in, “İmamlar emekliğe ayrılmaz mı?” sorusu kahkahalara yol açtı. Baş imam da düşük emekli maaşlarını kastederek, Kosova’da emekliğe ayrılmanın çok cazibeli olmadığını esprili bir şekilde belirtti. Cami ziyareti hediyelerin karşılıklı takdim edilmesiyle sona erdi.

Gerçekleştirdiği kısa açıklamada, ülkesinin Kosova’nın UNESCO üyeliğine tam destek verdiğini belirtti. En kısa zamanda bu konuda karar alınacağına değinen Fischer, Kosova’nın bu örgüte üye olacağına inandığını söyledi.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

sondadika

Uçaklar IŞİD mevzilerini vurdu

Koalisyon güçlerine ilişkin uçaklar Suriye’nin Halep kentine bağlı Azez ilçesi kırsalındaki terör örgütü IŞİD mevzilerini ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın