Ana Sayfa / 3. Sayfa / Bursa’da kameralara yansıyan cinayet davası başladı
bursacinayet

Bursa’da kameralara yansıyan cinayet davası başladı

Bursa’da kameralar tarafından saniye saniye görüntülenen cinayetle ilgili davaya başlandı.

Zamanında bitirilmeyen fabrika yüzünden geçen ramazan ayında Tophane’de meydana gelen silahlı kavgada, Tacettin Başoral ile Erkan Serbest birbirlerini karşılıklı olarak tabancayla yaraladı. Oğlu Erkan’ın yerde yattığını gören baba Ridayettin Serbest, oğlunun kullandığı tabancayı yerden alarak onu yaralayan Başoral’ın başına ateş ederek öldürdü. Oğlunun öldüğünü zanneden babanın onu yaralayan kişiyi vurma anı ve sonrasında yaşananlar kameralar tarafınca saniye saniye görüntülendi.

7. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davada, oğul Erkan Serbest hakkında müebbet, baba Ridayettin Serbest hakkında ise 23 yıla kadar hapis talep edildi. Vaka günü müteahhit Engin Hacılar’ın kendilerine söz verdiği fabrika inşaatını zamanında bitirmediği için 270 bin liralık güvence senedini almaya geldiklerini belirten baba Ridayettin Serbest, “Engin Hacılar’la 320 bin lira karşılığında fabrikanın yapılması mevzusunda mutabık kaldık. 100 bini peşin, öteki kalanı da çeklerle ödedik. İki ay gibi sürede fabrika inşaatı tamamlanacaktı. Altı ay geçmesine karşın inşaat bitmedi. Engin, bizlere güvenmedi. Abdulhakim Yılmaz devreye girdi ve 270 bin liralık güvence senedi verdi. Eğer 10 gün süre içinde inşaatı tamamlarsa senedi geri alacaktı. Ancak tamamlamadı. Abdulhakim’e senedi pazartesi günü bizlere vermesini söyledi. O gün bize teslim etmedi, senedin Tophane’de verileceğini söyledi. Tophane’ye gittik. Oğlum parka girdi. Ramazan ayı olduğundan çay ocağına girdim. Dışarıdan bağırma sesleri duyunca parkın içine yöneldim. Erkan’ın, Abdulhakim’e, ‘sen senedi niçin yırttın’ diye bağırdığını duydum. Yanlarına koştuğumda oğlumun elinde tabanca vardı. Oğlum silahı hiç kimseye doğrultmadı. Abdulhakim yapmacık bir şekilde Engin ile Ali Barin’e kızıyor ve tokat atıyordu. Sonrasında oğlum ve beraberimde gelen kişilerle gidiyorduk. Bir kişinin bizlere doğru tabancayla üzerimize geldiğini gördüm. Erkan’ı alıp kenara çektiğimde ‘herkes işine gitsin’ dediğinde bu şahıs tabancayla ateş etti. Oğlumun koluna bir mermi isabet etti. Oğlum da silahını çıkarıp karşılıklı ateş etti. Oğlum yere düştü, göğsünden vuruldu. Kan akıyordu. Oğlum ‘baba hakkını helal et’ diyince kendimi kaybettim, yerdeki silahı alıp yerde yatan kişiye ateş ettim” dedi.

“BİZE KUMPAS KURDUKLARINI ANLAMIŞTIM”
Olayın babasının anlattığı gibi olduğunu söyleyen Erkan Serbest, “Engin Hacılar, fabrika inşaatını zamanında bitirmedi. 270 bin liralık teminat senedini Abdulhakim Yılmaz’a verdi. Vaka günü senedi İnegöl’de alacaktık. Sadece, yazıhaneye gelen Abdulhakim Yılmaz, babama Bursa’da Tophane’de senedi vereceklerini söyledi. Babam parkın tarafındaki çay ocağında kaldı. Parka, Engin Hacılar, yanında kardeşi Şefik Hacılar ve Yücehan adlı kişilerle geldi. Tokatlaşma sarısında Engin Hacılar, Abduhakim Yılmaz ile tokalaşmadı. Bu sırada Abdulhakim Yılmaz, cebinden çıkardığı cüzdanın içindeki senedi eline alıp parça parça ederek yere attı. Engin, Ali Barin’e hafiften tokat atarak, ‘siz beni tehdit mi ediyorsunuz adiler’ dedi. Silahımı belimden çıkarıp, namlusunu yere doğru tuttum. Amcam Orhan Özgür’e ‘buradan gidelim’ şeklinde konuştu.. Abdulhakim’e ‘sen senedi nasıl yırtarsın’ diye bağırmama babam geldi. Sonrasında silahımı belime koydum. Babam arkası dönük Yücehan’ın boynuna tokat attı. Babama ‘bunlar bize kumpas kurdular, Orhan amcamı alıp gidelim’ şeklinde konuştu.. Bir el tabanca sesi geldi. Başımı kaldırdığımda bizlere doğru ateş etmeye başladı. Belimdeki silahı çıkarmaya çalışırken peş peşe tabanca sesi geldi. Sol kolum uyuştu. Vurulduğumu anlayınca silahı çıkardım. Üzerimize gelmesini engellemek için yere doğru ateş ettim. Bu sırada ateş eden şahıs yere düşmemişti. Göğsümden aldığım ateş sonucu yaralandım. Yere düştüm. Bir ağacın arkasına babamla beraber kendimizi zor attık. Nefes almakta zorlandığını hissedince şehadet getirdim ve babama hakkını helal et dedi.. Daha sonrasını hatırlamıyorum” dedi.

Ölen Tacettin Başoral’ın ağabeyi Bedrettin Başoral, sanıklardan şikayetçi olduğunu söyleyerek, “Tacettin, Yücehan Aslan’ın yanında 25 gün önce şoför olarak işe başladı. Daha önce bir barda güvenlik görevlisi olarak çalmış olduğu dönemde bir kavgaya karışmış ve yaralama vakası olmuştu. Bu yüzden hasımları vardı, tabanca taşıyordu. Sanıklarla bir husumetimiz yoktu” dedi.

Duruşmaya gelmeyen müteahhit Engin Hacılar’ın ağabeyi Şefik Hacılar, “Abdulhakim senedi çıkarıp yırttı ve yere attı. Engin’e küfretti. Bu sırada Erkan, silahını çıkarıp, ‘Siz bana kumpas kurdunuz. Burada kan akacak, dizlerinizin üstüne çökün’ dedi. Bu sırada öteki sanık geldi ve Yücehan’a vurmaya başladı. Sonrasında Tacettin’in sesini duydum, ‘şişt şişt silahını indir’ diye seslendi. O anda ortalık karıştı, silahlar patladı. Ben kardeşime kaçalım dedim. ve vaka yerinden kaçtık. Beni tehdit ettiği için Erkan’dan şikayetçiyim” dedi.
Tanık amca Orhan Özgür, “Olay mahallinde ben de vardım. İlk silahı ateşleyen Tacettin Başoral’dı. Olaydan önce de Erkan tabanca çıkardı, fakat ben beline koydurttum. Ridayettin, oğlu Erkan’ı tutmaya çalıştı” dedi.
Duruşma noksan evrakların tamamlanması için ileri bir tarihe ertelendi.

İHA

Editör Hakkında : Ufuk PALASER

Ufuk PALASER
1988 İstanbul doğumlu olan Ufuk PALASER Eskişehir Üniversitesi Yönetim ve Organizasyon bölümünden mezundur. Gündem, Dünya, Spor ve 3. Sayfa haberlerinde uzman olan yazarımız İyi derecede ingilizce bilmekte ve aktif olarak editörlük yapmaktadır. Halen bazı firmalara danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir.

İlginizi Çekebilir

esrar

İzmir’de 15 kilo esrar yakalandı

İzmir’in Konak ilçesinde, Türkiye’nin doğu şehirlerinden kente getirilip piyasaya sürülmek istenen 15 kilo esrar bir evde ...

Loading Facebook Comments ...

Bir Cevap Yazın